El Bab operasyonu sürerken bir Rus uçağının kazaen üç Türk askerini öldürmesi olayı, yabancı medyada yankı buldu.

Üç Türk askerinin “dost ateşi” ile öldürülmesine dikkat çeken “ New York Times gazetesi,   olaydan sonra Türkiye ve Rusya’nın takındığı tavra dikkat çekerek iki ülkenin aralarındaki yeni işbirliğini raydan çıkarmak istemediklerini de yazdı.

New York Times, üç Türk askerinin ölümüne yol açan Rus hava baskınına ilişkin haberinde “Türkiye destekli isyancılar ile Rusya’nın desteğindeki hükümet güçleri arasında yeni çatışmaların patlak verdiği bir sırada gerçekleşen saldırı her iki ülke tarafından bir kaza olarak nitelense de, Suriye savaşının oynak bir alanında gerilimi artırdı” yorumunu yaptı.

Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile telefon görüşmesinde özür dilediğine dikkat çeken gazete, “Her iki ülke, Suriye’deki yeni işbirliğini raydan çıkarmaktan kaçınmaya istekli gibi görülüyor” dedi.

Buna karşın “Ancak NATO üyesi Türkiye ile Rusya arasındaki olay, Suriye’nin kuzeyinde zaten riskli olan durumu daha da olumsuzlaştı. Bu gelişme meydana geldiği sırada aynı bölgede ilk defa,  Türk askerlerinin yanında savaşan isyancılar, Rusya’nın hava koruması altında faaliyet gösteren hükümet yanlısı güçlerle çatıştı” diye yazdı.

NYT, üç Türk askerinin öldürülmesi olayının, Rusya ve Türkiye’nin, hem kendileri hem de Suriyeli ortaklarının çatışmamasını sağlamak için koordinasyon yaptıklarını söylese de meydana geldiğine dikkat çektiği haberinde El Bab’ın stratejik önemine vurgu yaptı.