Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’in “Ermeni soykırımını” tanımasını okuyucularına geniş bir haber ile duyuran gazetelerden New York Times, olayı “Papa Türkiye ile diplomatik bir çatışmayı tetikledi” sözleriyle yorumluyo

NEW YORK – New York Times,  “Papa, Ermenilerin öldürülmesini ‘soykırım’ olarak adlandırarak Türkiye’nin öfkesini kışkırttı” başlıklı geniş haberine “Papa Francis, Pazar günü 1. Dünya Savaşı sırasında Ermenilerin Osmanlı Türklerince katledilmesini yüzyılının ilk soykırımı olarak niteleyerek, Türkiye ile diplomatik bir çatışmayı tetikledi” sözleriyle giriyor.

Ankara’nın hemen Papa’nın ifadelerini kınadığını, Vatikan Büyükelçisini Dışişleri Bakanlığına çağırdığını ve Türk Büyükelçisini Vatikan’dan çağırdığını anlatan gazete,  haberinde Papa Francis’in geçen Kasım ayında “dostu ve müttefikinin Ekümenik Patriği Bartolomeus’un konumunu güçlendirmek amacıyla Türkiye’yi ziyaret ettiğini” belirtti.
Gazete,  Papa için “Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya geldi  zira Ankara, İslamofobi karşıtı bir kampanya sinyalini vermek istiyordu. Pazar günü Türk yetkilileri, Papa’nın son ifadelerini ihanet olarak gösterdiler” yorumunu yapıyor.
DÜNYA, PAPA’NIN “SOYKIRIM”
ÇIKIŞINI KONUŞUYOR
Katoliklerin ruhani lideri Papa Francis’in Vatikan’da düzenlenen ayin sırasında  Anadolu’daki 1915 olayları için “20. Yüzyılın ilk soykırımı” sözlerini kullanması tüm dünyada hemen yankılandı.
New York Times, Papa’nın çıkışı için “Papa,  Ermeni katliamını ‘20. Asrın ilk Soykırımı’ olarak adlandırdı” derken   İsrail’in önde gelen gazetelerinden Haaretz,  gelişmeyi   “Ermeni katliamından 100 yıl sonra Papa ‘yüzyılın ilk soykırımı’nı andı” sözleriyle duyurdu.
ABD Kongresi’nce finanse edilen Özgür Avrupa Radyosu ise, “Papa, ‘Ermeni öldürmelerini tanımlamak için ‘Soykırım’ kelimesini kullandı”  başlıklı haberinde “Rusya ve Fransa dahil 20 ülke öldürmeleri soykırım olarak tanıyor. ABD’de ise 44 eyalet de olayları soykırım olarak tanımladı” dedi.(ANKA)