NEW YORK – Ankara’da onlarca kişinin ölümüne neden olan terör saldırısı tüm dünyada yankılandı. ABD basını “Saldırı Türkiye’nin ‘Suriye savaşı ve canlandırılan Kürt isyanına karşı kırılganlığına’ vurgu yaptı” dedi.

New York Times Ankara saldırısına dikkat çektiği haberinde “saldırının Türkiye’nin liderliğini kriz modunun içine daha çok soktuğunu, ülkenin  Suriye savaşı ve canlandırılan Kürt isyanına kırılganlığına vurgu yaptığını” yazıyor.
Haberin yazıldığı sırada hiçbir grup sorumluluğu üstlenmemesine karşın bazı yetkililerin saldırıyı Kürt militanların gerçekleştirmiş olabileceklerini söylediğini anlatan gazete,  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın saldırıya ilişkin açıklamasını yansıttıktan sonra Türkiye’nin YPG’ye yönelik tutumuna da dikkat çekti.
ABD’li gazete, Türk Silahlı Kuvvetlerinin geçen hafta sonundan beri Suriye’de Kürt mevzillerini bombaladığını, Erdoğan’ın yardımcılarının da Suriye’de bir kara operasyonunun savaşı durdurmanın tek yolu olduğunu söylediğini belirterek “Ancak mesaj, başta ABD olmak üzere Türkiye’nin NATO müttefikleri arasında pek yankı bulmuyor, bu da Sayın Erdoğan’ı kızdırdı” yorumunu yapıyor. Dört ay önce Ankara’nın Türkiye’nin modern tarihinin en öldürücü terör saldısırıyla sarsıldığı hatırlatılan haberde, Türkiye’nin son aylarda Suriye’de İslam Devlet ile savaşan ABD’nin liderliğindeki koalisyon ile işbirliğini hızlandırdığı belirtildikten sonra geçen ay İstanbul’da yaşanan intihar saldırısında da en az 10 turistin öldüğine dikkat çekiliyor.
NYT, “Farklı olsa da Kürt isyanı ile Suriye savaşı gittikçe birbirine dolanmış durumda” görüşünü dile getirdiği haberinde bir analistin “Bu saldırı, Kürt sorunu ile Suriye savaşı arasındaki artan bağı kanıtlıyor” değerlendirmesine yer veriyor.  Aynı analist, Türkiye’nin Suriye’deki Kürt savaşçıları top ateşine tutarken onların Ankara’ya karşı “ikinci bir cephe açarak yanıt vermiş olabileceklerini” düşünüyor.