Bizim New York (NY) Bülbülü Rıza cini, ABD’ye giderken yanında 102 bin dolar nakit götürmüş. Neymiş on günlük tatilde harcayacakmış. Bu yaşa geldik, tatil için (isterse yüz gün olsun) yanında bu kadar nakit parayı taşıyanı ne gördük, ne duyduk.

Demek iş başka, her şey planlı. Götürülen bu para belki de FBİ ajanlarına rüşvet olarak teklif edildi? Dahası, bu kadar çok para, İstanbul gümrüğünden nasıl geçti, Miami gümrüğünden nasıl geçecekti? ABD’ye yedi kişi gittiklerine göre hepsine 10-15 bin dolar dağıtılmıştır, bu yolla taşınmış olabilir. Böyle olsa bile adama sormazlar mı dört yaşındaki çocuğun üzerinde on bin doların ne işi var? Cevap olarak “eğlence parkındaki mısır kola parası amcası” mı diyecekti?
Şimdi bu paralar nerede? Hapishane, FBI emanetine mi alındı, yoksa eşiyle birlikte yurda geri mi döndü?
Diğer konu; Rıza cini tutulduğu hapishanede gardiyanlara rüşvet vererek cep telefonu, içki, uyuşturucu sağlamış. Verilen rüşvet 45 bin dolar. Rıza, gardiyana “git şu barda yakasında karanfil olan adamı bul, sana para verecek, bu işleri yap” mı dedi? Namlı şanlı avukatları bu işe bulaşacak değil ya, hayatları kayar. O zaman, bu adam, hücreye bu parayla girmediğine göre, gardiyan bağlantısını kim veya kimler sağladı? Bu parayı kim, nerede, ne zaman verdi? Rıza’nın ABD’deki adamı veya adamları, kasası kimler?

NY Bülbülü serbest bırakılması için mahkemeye 50 milyon dolar kefalet bedeli teklif etmişti. Kabul edilseydi bu para nereden, kim aracılığıyla hangi hesaplardan, hangi ülke üzerinden ödenecekti?
Bunu da bırakalım, Bülbül Rıza bu işlerden “150 milyon dolar elde ettim” diyor. (Bakın, alavere dalavere işlerden yarı yarıya bölüşme sözü veren Rıza malûm isimlere kazık atmış, onlardan da para kaçırmış). Ancak burada milyarlarca dolardan bahsediliyor. Bu paralar nerede, hangi bankada, kasada saklanıyor? Belki de altın aldığı Gana ormanlarında bir kulübededir ya da atlarının eyerindedir.
Bunları bulmak çok kolay ama geç kalındı galiba, hepsini götürmüştür Siz; bir ülkeye ”itirafçı olmaya” gidecekseniz, geride mal mülk bırakır mısınız? Türkiye’deki mal varlığına bakınca, (bir şeylere güvenmiş, hala güveniyor belki de), “gün gelir dönerim” hesabı yapmış olabilir.
Çok defa dile getirdik. Yıllardır PKK’nın parası, yakın zamanda FETÖ’cülerin transferleri neden sorgulanmaz, araştırılmaz? Bugün, MİT, MASAK, Maliye Bakanlığı her vatandaşın bana hesaplarına ulaşıp inceleme, sorgulama hatta mahkeme kararı olmadan haciz koyma ve bloke etme yetkisi var. Adamlar çatır çatır para transfer ediyorlar, olmadı valizlerle taşıyorlar, bir gecede milyonlarca doları çekip bilinmeze götürüyorlar, biz ıslık çalıp dolaşıyoruz.
Bu paraların izini sürmek çok kolay. Karşınıza çok sayıda paravan şirketler, sahte evraklar çıkabilir ama birilerinin yakalanması isteniyorsa paraya bakın. Bu işler bir tık uzağınızda!
(Not: günün şarkısı “Çile bülbülüm çile”. Ebru Gündeş’ten dinleyiniz.
****
Bu dolara ne oldu?

Döviz piyasalarına bir haller oldu, günlük yaşamdan koptu gitti. Ortada bir karar, reform, düzenleme yok, tam tersi iç ve dış siyasi gerginlik had safhada, enflasyon rekor kırıyor, Cumhurbaşkanı “yurt dışına mal sermaye kaçırma, hareketleri var, önleyin” diyor, NY Bülbülü Rıza coştukça coşuyor, bankalara ceza gelebilir deniliyor ama lira görülmemiş bir şekilde değer kazanıyor hem de bir gecede.
Şimdi doların her artışına “spekülasyon, manipülasyon, geçici” diyenler nerede? Peki, düşerken ne diyeceğiz?
Efendim, 14 Aralık’ta Merkez Bankası faizleri artıracakmış. Faizler artınca yurt dışından sermaye akışı olacak, döviz bolluğunda kurlar daha da düşecekmiş. Bu ani gerileme bunun habercisiymiş. Doğru ya, tüm dünyada Türkiye’de faizler artısın, para yatıralım diye kapıda bekliyor!
Ya faizler değişmezse? Gerisini tam bir facia. Beyler, döviz kurlarında acayip işler dönüyor, demedi demeyin, olacaklara da şaşırmayın!

FACEBOOK YORUMLARI