Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Laboratuvarı’nda yeni cihazlarla ‘entegre laboratuvar’ sistemine geçildi.

Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Prof. Dr. Osman Kürşat Arıkan, yaptığı açıklamada ‘Tam Kan Sayma, Sedimantasyon, Periferik Yayma Entegre Sistemi’ ve ‘Preanalitik Cihazı’ hakkında bilgi verdi.

KAMU HASTANELERI GENEL SEKRETERI PROF. DR. OSMAN KURSAT ARIKAN. FOTO:ADANA,(DHA)
KAMU HASTANELERI GENEL SEKRETERI PROF. DR. OSMAN KURSAT ARIKAN. FOTO:ADANA,(DHA)

Entegre laboratuvar sistemi sayesinde ‘verimlilik, iş akışı, hizmet kalitesi ve maliyet avantajı ile Türkiye’de lider konuma geldiklerini’ belirten Arıkan “Tekrar numune alınmasını engelleyen sistemle hastayı korumaya yönelik işlevsellik ve klinik tahlil sonuçlarının güvenirliliği arttığı gibi, kurum maliyetlerinin düşürülmesi sağlandı. Aynı zamanda uzun bekleme süresi gerektiren testlerin sonuçlarına kısa sürede ulaşılması sayesinde, artık hastalarımızın tedavisine daha hızlı bir şekilde başlayabiliyoruz” dedi. Arıkan, merkezin Türkiye’de işlem hacmi ve sistem açısından ilk olması dolayısıyla laboratuvar sistemlerine yeni bir soluk getirdiğini anlatarak şunları kaydetti:

“Yeni nesil cihazlarımızla, ayrı ayrı çalışılan laboratuvar tetkiklerini artık tek bir tüp ve tek bir cihazla tahlil yapma imkanı buluyoruz. Aynı zamanda bir günde çalışılan 1500 adet tüp kanı arşivleyerek saklıyor, daha sonraki tekrarlanması gereken tetkiklerde hastalardan tekrar kan alınmasını engellemiş oluyoruz. Bu da maliyetleri düşürürken, doğru tanıyı çabuklaştırıyor. Ben bu işin örnek teşkil ettiğini düşünüyorum.”

GÜNLÜK 10 BİN TÜP NUMUNE 5 BİNE TÜŞTÜ

ADANA NUMUNE EGITIM VE ARASTIRMA HASTANESI MERKEZ LABORATUVARI'NDA YENI CIHAZLARLA'ENTEGRE LABORATUVAR' SISTEMINE GECILDI. FOTO:ADANA,(DHA)
ADANA NUMUNE EGITIM VE ARASTIRMA HASTANESI MERKEZ LABORATUVARI’NDA YENI CIHAZLARLA ‘ENTEGRE LABORATUVAR’ SISTEMINE GECILDI. FOTO:ADANA,(DHA)

Adana Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Merkez Laboratuvar Sorumlusu Bioloji Uzm. Dr. Onur Durmuşcan da yeni sistemle ciddi kazanımlar elde ettiklerini dile getirerek, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Laboratuvarımızda günlük ortalama 10 bin tüp kan ile çalışırken yeni sistemimizle beraber bu sayıyı ortalama 5 bin tüpe indirdik. Bunun 2500 civarının biyokimya-hormon-eliza testleri, 2200 hemogram, 500 sedimantasyon tahlillerinden oluşuyor. Bütün testlerimizin çoğunluğunu tek tüpten çalışabilir duruma getirerek, tüp sarfiyatını engelledik. Aynı zamanda eskiden yarım günde çıkan test sonuçları 1.5-2 saate çekildi.”