– Almanya’nın NSA tarafından dinlenmesi sanılandan çok önce başlamış. Süddeutsche Zeitung (SZ), NDR ve WDR’nin yeni Wikileaks belgelerine dayanarak verdiği habere göre, NSA Almanya’yı şimdiki Başbakan Angela Merkel döneminde değil, önceki başbakanlar Gerhard Schröder ve Helmut Kohl zamanından beri yaklaşık 20 yıldır dinledi.
Wikileaks belgelerinde Merkel’in 2013 yılı sonuna kadar kullandığı cep telefonu numarasının da yer aldığı belirtiliyor. Almanya Federal Başsavcılığı, Başbakan Angela Merkel’in telefonlarının NSA tarafından dinlediğine ilişkin yürütülen soruşturmayı, somut kanıtlar olmadığı gerekçesiyle geçtiğimiz Haziran ayı içerisinde durdurmuştu.
Habere göre, açıklanan Wikileaks belgelerinin hangi yılı kapsadığı bilinmezken, listede 56 üst düzey Alman politikacının cep telefonu, sabit hat ve faks numaraları bilgileri bulunuyor. Dinlenen numaraların 20’ye yakınının Merkel’in yakın çevresine ait olduğu ve aralarında Özel Kalem Müdürü Beate Baumann, Başbakanlık Sorumlusu Peter Altmaier, istihbarat birimlerinin koordinasyonundan sorumlu sekreteri Klaus-Dieter Fritsche, Birlik Partileri (CDU/CSU) Grup Başkanı Volker Kauder gibi önemli isimlerin bulunduğu belirtiliyor.
NSA’nın Alman yetkilileri eski Başbakan Helmut Kohl döneminden beri dinlediği kaydedilen haberde, Merkel’in olduğu gibi Kohl ve Schröder’in yakın çevresinin de aynı şekilde dinlendiği yer alıyor.