Fosil yakıtların bir gün tükeneceği gerçeği, özellikle de otomobil üreticilerini alternatif yakıtlara yönlendiriyor. Son zamanlarda hidrojenli ve elektrikli otomobil modelleri üzerinde araştırmalar son hızıyla devam ederken bir çok şirket elektrikli araç modellerini çoktan piyasaya sürmüş durumda.

Fosil yakıtları artık rafa kaldırıp yerine elektrikli araç kullanımını destekleyen Norveç, bu konuda somut bir adım attı ve bu kararını da kısa zamanda hayata geçirecek.

Norveç, benzinli otomobilleri yasaklayıp onun yerine sadece elektrikli otomobillerin kullanılacağı bir ülke olmak için bir mevzuat hazırladı. Eğer bu mevzuat kabul edilirse Norveç bir ilke imza atacak ve benzinli otomobilleri yasaklayan ilk ülke olacak. Bu önemli adımın tarihi de 2025 yılı olarak belirlendi.

elektrik2

Bu adımın en önemli yanı ise, Norveç gibi petrol ve doğalgaz ihracatı yapan ve tüm ihracat gelirlerinin üçte birinden fazlasını fosil yakıtlardan elde eden bir ülkenin böyle bir karar vermiş olması. Diğer Avrupa ülkelerinin de buna benzer kararlar vererek fosil yakıtların yakın zamanda tarihe gömülmesi sağlanabilir. Yakın zamanda Hollanda ve Hindistan’dan da buna benzer kararlar alınacağı açıklanmıştı.