Seçimler yaklaşırken müjdelerini sıklaştıran hükümetten, 14 Mart Tıp Bayramı öncesi de sağlık çalışanlarını sevindirecek bir haber geldi. 

ANKARA – Başbakan Ahmet Davutoğlu, sağlık çalışanlarının nöbet ücretine yüzde 50 zam yapılacağını bildirirken, hekimlerin yanında diğer sağlık çalışanlarını da bu zamlı nöbet ücretlerinden yararlanacağını belirti.
Sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti önlemek amacı ile Sinop Sağlık İl Müdürlüğü tarafından uygulamaya konulan “Şifa Veren Ele Vefa” Projesi Sağlık Bakanlığı tarafından ulusal proje haline dönüştürüldü. Hasta-doktor ilişkilerini güçlendirmesi hedeflenen projenin Ankara’da yapılan tanıtım toplantısına Başbakan Davutoğlu da katıldı.
Toplantıda konuşan Davutoğlu, doktor hasta ilişkisinin var oluşsal bir ilişki olduğunu söyledi. Doktorların her türlü saygının ötesinde bir meslek icra ettiklerini ifade eden Başbakan Davutoğlu, doktorluğun özünün merhamet olduğuna vurgu yaptı.
12 yıl içinde sağlık alanında, devrim mahiyetinde reformlar yaptıklarını kaydeden Davutoğlu, “Doktorluk aşkla yapılan bir meslektir. Şikâyetle üzeri örtülen bir meslek değildir. Ben bu mesleğin nasıl aşkla yapıldığını hayatım boyunca hep tecrübe ettim dedim. Halen tecrübe ediyorum. Sare hanımla evlendiğimizde başörtüsü dolayısıyla okuldan uzaklaştırma cezası almıştı. Okulu bırakır diye düşünmüştüm. Bırakmadı. Çünkü aşkla mesleğe bağlıydı. Yurt dışına gittiğimizde başka alanlara yönelir diye ümit ettim, terk etmedi. Başdanışman oldum Ankara’ya geldim yine doktorluğuna devam etti. Birlikte çoğu zaman nöbet tuttuğumuz için, gece bir telefon gelmişse gece yarısı Başdanışmanlık döneminde nöbet tuttuk birlikte. O içeride hastayla, ben dışarda kitapla… Dışişleri Bakanı olduğumda Ankara’ya taşındık, acaba bütünüyle o hayatın temel şeyleri değiştiği için bırakır mı diye düşündüm. Bırakmadı. Başbakan olduktan sonra da yine aynı aşkla vazifesini ifa ediyor. Biran bile ‘bırak’ diye bir talepte bulunmadım. Çünkü biliyorum ki hiçbir şey ona ve onun gibi çalışan doktorlara, bir doğum sonrası mutluluk içinde dünyaya gelen çocuğun ağlama sesinin verdiği mutluluğu vermez. Hiçbir makam, hiçbir mevki bir doktorun hastasını sağlığına kavuşturduğu andaki hissi veremez” dedi.
Şiddet mağduru olan sağlık çalışanlarına geçmiş olsun dileklerini ileten Başbakan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:
“Bizim doktorlarımız ve bizim için her hasta acildir. Aciliyet itibari ile kimin acil olduğunu tayin edecek olan orada olan doktordur.

FACEBOOK YORUMLARI