İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin raporuna göre, Nisan ayında 130 işçi yaşamını yitirdi. İşçi ölümleri en çok inşaat, tarım, taşımacılık ve ticaret/büro sektörlerinde yaşanırken, en çok ölümlerin yaşandığı şehirler ise İstanbul, Konya, Antalya, Bursa, İzmir ve Adana oldu.
İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi, basın ve meslek örgütlerinden derlediği veriler ışığında hazırladığı Nisan ayı raporunu açıkladı. Ocak ayında 128, Şubat ayında 85, Mart ayında 139, Nisan ayında 130 işçinin yaşamının yitirdiği belirtilen raporda, 2015 yılının ilk  dört ayında iş kazalarından en az 482 işçi hayatını yitirdiği vurgulandı.
Raporda, Nisan ayı içerisinde iş kazalarının yaşandığı inşaat ve yol işkolunda 40, tarım, orman işkolunda 27, taşımacılık işkolunda 19, ticaret, büro, eğitim, sinema işkolunda 13, belediye, genel işler işkolunda 8, madencilik işkolunda 3, metal işkolunda 3, sağlık, sosyal hizmetler işkolunda 3, gıda, şeker işkolunda 2, petro-kimya, lastik işkolunda 2, çimento, toprak, cam işkolunda 2, konaklama, eğlence işkolunda 2, savunma, güvenlik işkolunda 2, çalıştığı işkolunu bilinmeyen 2, ağaç, kağıt işkolunda 1, gemi, tersane, deniz, liman işkolunda ise 1 işçinin can verdiği belirtildi.
9 KADIN, 2 ÇOCUK, 6 GÖÇMEN  İŞÇİ YAŞAMINI YİTİRDİ
Raporda, işçilerin en çok trafik/servis kazaları, düşme, ezilme/göçük ve diğer nedenlerden dolayı hayatını kaybettiğine dikkat çekildi. Raporda, Nisan ayında iş kazalarında hayatını kaybedenlerin 9’unun kadın, 2’sinin çocuk ve 6’sının da göçmen işçi olduğu belirtildi. İş kazalarının en çok yaşandığı şehir ise  İstanbul, Konya, Antalya, Bursa, İzmir ve Adana oldu.

FACEBOOK YORUMLARI