NİJERYA’dan gelen 20 genç, Eskişehir Sanayi Odası’nın (ESO) Kaynak Teknolojileri Eğitim Merkezi’nde 3 ay süreli kaynakçılık eğitimine başladı

Saadet YÖRÜKÇÜ/ ESKİŞEHİR,(DHA)- Nijerya Kaynak Enstitüsü ile Nijerya Petrol Teknolojileri Geliştirme Fonu’nun finanse ettiği proje kapsamında gerçekleştirilen eğitimin başlaması nedeniyle Organize Sanayi Bölgesi’ndeki ESO Kaynak Teknolojileri Eğitim Merkezi’nde tören düzenlendi. Açılış törenine ESO Başkanı Savaş Özaydemir, Nijerya Kaynak Enstitüsü Başkanı Dr. Solomon Iyobosa Edebiri Mon ile çok sayıda kişi katıldı.
ESO Başkanı Savaş Özaydemir yaptığı konuşmada merkezlerinin uluslararası alanda da eğitim verdiğini söyledi. 3 ay süreli eğitime katılacak olan Nijeryalı gençlerin yetişmiş ve kalifiye kaynak ustaları olacaklarını belirten Özaydemir “Kaynak Teknolojileri Eğitim Merkezinde eğitim alacak Nijeryalı gençler ülkelerinde aranan birer çalışan olacaklar. Çünkü merkezin teknolojisi ve alacakları eğitim uluslararası standartta” dedi.
Nijerya Kaynak Enstitüsü Başkanı Dr. Solomon Iyobosa Edebiri Mon da konuşmasında Eskişehir’de eğitim alanlara Alman Kaynakçılar Cemiyeti Türkiye Şirketi GSI-SLV TR tarafından sertifika verileceğini söyledi. Eğitime katılanların ülkelerine döndükten sonra binlerce Nijeryalı’ya yerel kaynak ve üretim faaliyetlerinde yararlı olacaklarını kaydeden Mon, “bundan dolayı çok memnunuz. Ülkelerin geleceğinin endüstrileşme bağlı olduğunu ve bununda kaynak, üretim ve diğer alanlardaki güçlü kapasiteleri ile sağlanabileceğini düşünüyorum” diye konuştu.
Yapılan konuşmalarından sonra Nijerya’dan gelen 20 genç, Türk eğitmenlerin gözetiminde gerçekleştirilen eğitimlerine başladı.