Türkiye’de patateste birinci, elma ve lahana üretiminde ikinci sırada yer alan Niğde’de, alternatif ürün olarak yetiştirilen çileğin üretim alanları genişliyor.
İleri, ülke ekonomisine sağladığı katma değer dikkate alındığında çileğin önemli bir tarımsal ürün olduğunu ifade ederek, “Diğer illerde hasat bittikten sonra burada ürün almaya başlıyoruz. Haziran ayının başlarından kasım ayının ortalarına kadar ürün alabiliyoruz. Yani Türkiye’de 12 ay boyunca çilek üretimi yapılmış oluyor. İlimizin ikliminden kaynaklanan gece ve gündüz ısı farkının fazla olması da hem meyvenin raf ömrünü uzatıyor hem de aromasının daha güzel ve lezzetli olmasını sağlıyor” diye konuştu.
– “12 ay boyunca taze çilek”
Çilek üreticisi 65 yaşındaki Yunus Dinçaslan ise mayıs ayında dikimini yaptıkları çilek fidelerinden 2 ay sonra ürün aldıklarını söyledi.
Bor Çukurkuyu köyünde kurduğu 65 dekarlık çilek bahçesinden 50 ton ürün elde ettiklerini anlatan Dinçaslan, yaklaşık 200 bin lira ciro elde ettiğini belirtti.
Mersin bölgesinin Türkiye’nin çilek üretiminin 3’te birini karşılamasına rağmen haziran ayında hasadın bittiğine dikkati çeken Dinçaslan, “İç Anadolu’da haziran ayında üretim başladığı zaman kasım ayına kadar devam ediyor. Türkiye’de 12 ay süre taze çilek yiyebilme şansımız var” ifadelerini kullandı.
-“Kilosu yazın 3 lira,
sonbaharda 20 lira”
Ürettikleri çileğin lezzeti, aroması, kokusu ve dayanıklılığı sayesinde metropol şehirlerde çok tercih edildiğini ve yok sattıklarını vurgulayan Dinçaslan, çileği Niğde’de istikbal vadeden bir ürün olarak gördüğünü belirterek, “Kilogramını 3 liradan satmaya başladık, 20-23 liraya kadar sattık. Yazın 1 ton topluyorsunuz, 3 bin lira alıyorsunuz. Bu mevsimde 150 kilogram toplarsanız yine 3 bin lira. Çilek iyi bir alternatif ürün olabilir ama iyi örgütlenmek gerekir” dedi.
Az üründe pazarlamada sorun yaşandığını ürün çok olduğunda ise pazarlama sorunu olmadığını belirten Dinçaslan, gelecek dolu ve don olmazsa 200 ton verim almayı hedeflediğini aktardı.