Türkiye’ye seçim haftasında bir haftalığına geldim ve dönüyorum. Seçimler öncesinde benim edindiğin izlenim, AK Parti birinci parti olacak, tek başına iktidar olma şansı yok yönündeydi. Genel kamuoyu yoklamaları da böyleydi. Seçim sonuçlarında AK Parti herkese ters köşe yaptı. Büyük bir strateji, bu stratejinin tek mimarı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da buradan tebrikler.
Öyle ya da böyle AK Parti ya da Cumhurbaşkanı Haziran seçimlerinden sonra erken seçim için oyaladı, moyaladı ancak zaferi de elde etti. O nedenle AK Parti’nin daha önce yaptıklarını eleştirsem de oyunun kurallarına göre dersine iyi çalışmış, 5 ayda rekor bir oy sıçraması ile diğer partilerin milyonlarını kendisine çevirmeyi başarı ve zaferini ilan etti. Ötekiler de adeta uyudular.
AK PARTİ OLUNCA İSTİKRAR, KOALİSYON OLUNCA KAOS OLUYOR
5 ay önce de aynı seçimlerde seçmenler, ülkenin iradesini, istikrarını koalisyon da görmüştü. O zaman kimse bunu böyle değerlendirmemişti. Bir muhalefet parti lideri olarak bunu ben olsam kabullenemem. Düşünün 4 yıl sonra yapılacak bir seçimde yine aynı menü önümüze gelecek. Aynı sahneler, sinema şeridi gibi önümüzden geçecek. AK Parti İstikrarı, muhalefet blok partiler ise Kaos’u temsil ediyor. Böyle bir dayatmalı demokrasi olur mu? Yani İstikrar göreceli, kimin iktidara geleceğine bağlı bir tutum. Hele bu konuda Cumhurbaşkanı da taraf olup böyle bir yorum yapıp kamuoyuna açıklamada bulunursa demokrasi adına iyi bir sınav verilmiyor. O zaman Türkiye’nin artık hiç seçime gitmemesi gerekiyor. Çok partili sistemi de rafa kaldırsınlar anlamına gelmez mi?
ASIL İSTİKRAR ÜLKE İÇİN DEĞİL, ÇIKARI OLANLAR İÇİN
Seçmen için o partiyi tekrar göreve getirdiyse, bunun anlamı istikrar ise iktidarın başrol oyuncuları ve onların destekleyicileri içindir.  Bugün AK Parti, tekrar iktidar olacak çoğunluğu alamasaydı, AK Parti iktidarı ile yakın ilişkisi olan başta devletten iş alan müteahhitler başta olmak üzere ayakçılar, rant düşkünleri, havuz ve yandaş medya için bir kaos olacak ve dolayısı ile ülkenin istikrar sona erecekti.
DOLAR DIŞ KAYNAKLI ARTARSA AK PARTİ İSTİKRARI BOZULUR MU?
Bugün dış kaynaklı gerek Amerikan Merkez Bankası FED, gerekse dünya ekonomi konjonktüründeki bir mali değişmeden etkilenerek, doların TL karşısındaki değer artışı AK Parti iktidarının istikrarını bozarsa o zaman bunun adını ne koyacağız. O nedenle herkes kafasına göre kelimeleri seçiyor. Ortada aslında istikrar diye bir şey yok, balon atıp insanlara doğru karar verdikleri yönde empoze ediliyor. Gerisi bir aldatmaca. Buna da herkes kanıyor.
KOALİSYONLA YÖNETİLEN İSTİKRARLI ÜLKELER DE VAR İŞTE ALMANYA
Peki, dünyanın değişik ülkelerinde seçimler oluyor, iktidarla değişiyor, ülkenin istikrarı bozuluyor mu? İşte Angela Merkel Almanya’sı, bugün koalisyon ile yönetiliyor.  Avrupa Birliği’nin en güçlü ekonomisine sahip. Yunanistan’ın kurtulması görüşmelerinde kilit ülke konumundaydı. İşte İsveç, Sosyal Demokrat Parti liderliğinde sol blok partilerinden Yeşiller koalisyonu ile yönetiliyor.
Şimdi ne oldu, seçimlerin psikolojik getirisi sonucu dolar düşüyor. TL’nin değerlenmesi için Türkiye’de ne bir doğal gaz, ne ihracat patlaması ne de petrol fışkırdı. AK Parti döneminde de çok kez dolar dış kaynaklı nedenlerle yükselmemiş miydi? Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, arasındaki faiz tartışması  dün gibi hafızalarımızda. O nedenle o seçime istikrar, bu seçime kaos diye nitelersek demokrasinin bir anlamı olmaz. Böyle bir sınıflandırma demokrasiyi ipotek altına almaktan başka bir şey değildir. Hep AK Parti ile istikrar gelecek hikâyesi ile iktidarda kalsa demokrasinin bir zevki olur mu? Bunun adı o zaman demokrasi olmaz.