Türkiye’de artık ayrışmalar, her alanda devam ediyor. Düşünce ve Basın Özgürlüğü diye bir şey kalmadı. Başbakanlık Sarı Basın Kartını, eline alan ve havuz medyasında çalışan TRT kaynaklı eski ünlü spiker, kendisi gibi düşünmeyenleri meslektaşlarını ’’Vatan Haini’’ ilan ediyor.

Ayrıca da elindeki basın kartını göstererek, onlarla birlikte aynı basın kartını paylaştığı için hicap duyduğunu dile getiriyor. Gazeteciler de gazetecileri eleştirebilmeli, ancak böyle ucuz edebiyat yaparak aynı düşünmeyenleri, vatan haini ilan etmek gazetecilik etiğine ne kadar uygun onu o şahsa bırakmak lazım.
VATANSEVER İLE VATAN HAİNLERİ ARASINDAKİ FARK
Her dönemde Türk siyasi yaşamında iktidar yanlısı medyalar olmuştur. Ancak bugün yaşananlar en şiddetlisidir. Düşünce ve basın özgürlüğünün var olduğunun söylendiği bir ülkede böyle bir suçlama hem siyasi liderler hem de iktidar yanlısı medya tarafından gelirse, bu işin sonu nereye dayanır?
Ülkede barış, istikrar ve birlikle ve beraberlik böyle söylemlerin ulu orta atıldığı bir ülkede neye hizmet eder?
BALIK BAŞTAN KOKAR
İktidar yanlısı medyanın bir yorumcusu kendisi gibi düşünmeyen gazetecileri sanki öyle bir vatan hainliği işe suçladı ki, elinden gelse yakalarından tutup, Türkiye’nin dışında adres beğendirecek düzeydeydi.
Onun meslektaşları hakkındaki açıklamalarını bir basın mensubu olarak hayretle ve üzülerek izledim.
Topluma örnek olacak gazetecinin geldiği nokta bu ise, bu ülkede ne uzlaşma olur, ne barış ne de birlik ve beraberlik sağlanır dedim.
Yani, arkadaşın bütün açıklamaları, adeta ateşe benzin döken cinsindendi. Peki dedim, bu arkadaşı bu kadar celallendiren neydi de bu kadar ağzı köpürürcesine kızgındı. Aynı haber bültenin de Cumhurbaşkanı da konuşmasında Azerbaycanlı bir gazeteciyi örnek göstererek, kendisi gibi düşünmeyen Türk gazetecileri ’’Vatan haini’’ ilan ettiğini ve olayın aslını çözdüm. Yani iktidar yanlısı medya mensubu ünlü eski TRT spikerinin feyz aldığı adres ve sağlamlığı da ortaya çıktı.
40 YILLIK ESAD’I ESED, IŞID’İ DAEŞ YAPTINIZ HEY HAVUZ MEDYASI
Hal böyle iken Suriye Devlet Başkanı Esad’ı Esed diyorsa iktidar yanlısı medya aynı zamanda Terör örgütü Irak ve ŞAM İslam Devleti (İŞİD’e ) DEAŞ – DAESH diyorsa Türk medyasının kimin etkisinde kalarak yazılarını yazdığı da gün gibi ortaya çıktı.
HEPİNİZ GAZETECİLİĞİN ASLINDA YÜZ KARASISINIZ
Gazeteci, gerektiğinde hangi ideoloji olursa olsun hangi hükümet olursa olsun, toplumun çıkarlarından yanadır.
O toplumun sesidir. Siyasi iktidarın, ya da tarafsız olduğuna yemin etse de tarafsız olmadığını söyleyen Cumhurbaşkanı’nın “kulu, kölesi” değildir.
Ama onlar bu yayınları ile bugünlere geldikleri için onların başka alternatifi yoktur. İnsan onuru ile yaşar, onursuz yaşamaktansa “kalemini kır ama satma.”
Havuz medyasındaki bu kapı kullarına bakıyorum, hem televizyon konuşmalarında, hem de yazılı medyadaki köşelerinde hepsi aynı kalıptan, aynı ağızdan, aynı üslupla olaylara yaklaşıyorlar.
Sanki her gece bunlara birileri basın bülteni yolluyorlar, onun üzerinden gazetecilik yapan tavırları var.
ZAMAN’A KAYYUM ATADILAR; KENDİ ADAMLARI İLE YAYIN DEĞİŞTİ
Örneğin paralel yapı dedikleri ve adına terör örgütü dedikleri FETÖ’ye ait olduğu iddia edilen Zaman gazetesini ele alalım. Yayın politikası anında değişti. Tamamen iktidar yanlısı gazetecilik yapmaya başladı. Tirajı 700 binden 3-4 bine geriledi. Yani ticari anlamda karlı değil. O zaman kapa, millete kambur yapma. Bunu da yapmıyorlar; Kendi siyasi iktidarlarına yanlı bir havuz medyası da oluşturarak, yollarına devam ediyorlar. Madem çok idealist gazetecisiniz, alın size Zaman gazetesini ve geldiğini bugüne bir bakın. Bu işte sizin eseriniz. Boşuna havuz medyası denmiyor. En son örneği de Zaman gazetesi ve Cihan Haber Ajansı yorumu size bırakıyorum.