Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan Murat Cemil, Yelda Güzey çifti henüz 4 yaşında lösemiyle mücadele eden kızları Neva için çare arıyor. Neva’ya yardım ederek onun yaşama bağlanmasını sağlayabilirsiniz.

Neva’nın yaşaması için Ekim-Kasım aylarında ilik nakline ihtiyacı var. Uygun ilik dünya çapında aranıyor ancak genetik uyumun sağlanması gerektiği için iliğin Türkiye kökenli donörlerin arasından bulunma şansı daha yüksek.

KAYITLI DONÖR YOK DENECEK KADAR AZ

Neva’nın yaşama tutunması için mutlaka ilik nakli yapılması gerekiyor ancak hem Türkiye’de hem de Almanya’da bulunan Türkiye kökenli vatandaşların kayıtlı donör sayısı yok denecek kadar az. Bu durum Neva’nın mevcut olan donörlerin arasında uyumlu bir donör bulma ihtimalini düşürmektedir.
Bu yüzden Hamburg’ta yaşayan Güzey ailesi kızlarının hayata tutunabilmesi için ilik nakli konusunda sosyal medya üzerinden sesini duyurmaya çalışıyor.
Baba Murat Cemil Güzey, ” Gerekli taramalar yapılmasına rağmen kızımız için uygun ilik bulunamadı bu yüzden sosyal medya üzerinden bir kampanya başlattık” dedi. Öte yandan Neva’nın durumunu Alman basınından da duyurmaya çalıştıklarını ifade eden Güzey, ” Neva’nın kurtulması için herkesten yardım bekliyoruz” ifadelerinde bulundu.

ÖMÜR HEDİYE EDEBİLİRSİNİZ

Kök hücre veya kemik iliği nakli bekleyen hastalar için bağışçı adayı olursanız verileriniz bulunduğunuz ülkede ve dünya çapında nakil olmayı bekleyen herhangi bir hasta için değerlendirilmeye alınacaktır. Bu demektir ki Neva ile uyumunuz sağlanamazsa bile, yapacağınız kısacık bir kayıt sayesinde başka bir kişiye de bir ömür hediye edebilirsiniz.

Telefonla konuştuğumuz çiftin kızları Neva için mesajları var.
Baba Murat Cemil Güzey, “Halkımız maalesef ilik nakli konusunda oldukça bilinçsiz. Bu konuda yardımcı olmak yerine pasif kalmayı tercih ediyorlar. Ancak bir hayat belkide içlerinden birisine bağlı. İlik nakli yapacak kişinin Türk kökenli olması ya da o coğrafyadan geliyor olması uyumlu olma ihtimalini daha da arttırıyor” dedi. Sözlerine devam eden Güzey, ” Kayıt yaptırma işlemi kolay ancak iliğin uyumlu olup olmadığını anlamak 6 haftayı bulabiliyor. Bu yüzden vakit kaybetme şansımız yok. Hayat kurtarmak düşündüğümüzden aslında daha basit” ifadelerinde bulundu.

Anne Yelda Güzey kızlarına Haziran ayında lösemi teşhisi koyulduğunu, uygulanan kemoterapi tedavisine ise Neva’nın olumlu cevap vermediğini dile getirdi. Anne Güzey, ” Kızımın kemoterapi tedavisine olumlu cevap vermemesi üzerine doktorları ilik naklinin şart olduğunu, aksi halde tekrar kemoterapi uygulanırsa hastalığın yüzde 99,9 nüksedeceğini söylediler. Şimdi Neva için uygun ilik arıyoruz.” dedi.

DEĞİŞİKLİK GÖRÜNCE ŞÜPHEYE DÜŞTÜK

Anne Güzey, “Kızımızda bir takım değişiklikler olmaya başlamıştı, bu değişiklikleri fark edince hemen doktora götürdük. Neva birden bire geceleri ağrım var diyerek ağlamaya başladı. Yanında olduğumuz halde anne, baba diye sesleniyordu. Vücudunun bazı noktalarının ağrıdığını söylüyordu özellikle uzuvlarının ve çenesinin ağrıdığını söyleyip ağlıyordu. Yaklaşık bir ay boyunca doktora gittik. Doktor bize Neva’nın büyüme çağında olduğunu bu yaştaki çocukların büyüdüğü için kemik ağrısı yaşayabileceğini söyledi. Bir ayı geçtikten sonra doktorda bir şeylerin ters gittiğini fark etti. Kızımızın ağzını ve gözlerini kontrol etti. Bir şeylerin ters gittiğini anlayıp kan testi yaptırdı ve sonuçlarda maalesef lösemi olduğu ortaya çıktı.”

Güzey çifti, “Vatandaşlarımızın Almanya’da www.dkms.de adresi üzerinden kayıtlarını yaptırarak kendilerine gönderilecek pakette bulunan kılavuza göre iki tane pamuklu çubukla alınan tükürük örneğini DKMS’ye göndermeleri gerekiyor. Türkiye’de ise Kızılay kök hücre bağış noktalarından ücretsiz başvuruda bulunabilirler.” açıklamasında bulundu.

Kaydınızı Almanya’da yaptırmak isterseniz:
Ücretsiz DKMS aracılığıyla yapabilirsiniz. DKMS’in internet sayfası üzerinden kaydınızı tamamlayıp size gönderilecek olan paketi bekleyip pakette bulunan kılavuza göre iki tane pamuk çubuğuyla birlikte örneğinizi DKMS’e geri göndermeniz yeterlidir.
Kaydınızın uluslararası donör bankasına geçmesi 3 ve 6 hafta arası gibi bir süre alacaktır. Neva’nın bundan faydalanabilmesi için bir an önce harekete geçmeniz gerek.

Kaydınızı Türkiye’de yaptırmak isterseniz:
Kızılay Kök Hücre Bağış Noktaları’nda ücretsiz başvuruda bulunabilirsiniz.
Prosedür gereği sizden az miktarda kan alınacaktır ve HLA(insan lökosit antijeni) doku tipiniz kan örneğiniz üzerinden belirlenecektir. Bunun için örneğiniz TURKOK Doku Tiplendirme Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır.
Küçük Neva’nın hayata tutunabilmesi için ona yardım elimizi uzatalım. İliğimiz Neva için uyumlu olmasa bile başka bir hastaya yaşama şansı tanıyabilir.