Henüz 4 yaşındaki Neva lösemiyle mücadele ediyor ve hayırsever Türk halkından acil yardım bekliyor.. Almanya’nın Hamburg kentinde yaşayan Yelda Güzey, Murat Cemil Güzey çifti kızları Neva için Türkiye kökenli donörler arasından bulunma olasılığı daha fazla olan ilik bağışı için yardım çağrısı yaptılar.

Neva’nın hayatta kalabilmesi, yaşama tutunabilmesi için Kasım’a kadar ilik nakli olması şart.
Hamburg’da yaşayan Güzey ailesi kızlarının hayata tutunabilmesi için ilik nakli konusunda sosyal medya üzerinden sesini Almanya’ya ve Türkiye’ye duyurmaya çalışıyor.
Uygun ilik dünya çapında aranıyor ama genetik uyumun sağlanması gerektiği için iliğin Türkiye kökenli donörler arasından bulunma olasılığı daha fazla
Neva’nın yaşama tutunması için mutlaka ilik nakli yapılması gerekiyor ancak hem Türkiye’de hem de Almanya’da bulunan Türkiye kökenli vatandaşların kayıtlı donör sayısı yok denecek kadar az. Bu durum Neva’nın mevcut olan donörlerin arasında uyumlu bir donör bulma ihtimalini düşürüyor.

Anne Yelda Güzey kızlarına Haziran ayında lösemi teşhisi konulduğunu, uygulanan kemoterapi tedavisine ise Neva’nın olumlu cevap vermediğini dile getirdi. Anne Güzey, “Kızımın kemoterapi tedavisine olumlu cevap vermemesi üzerine doktorları ilik naklinin şart olduğunu, aksi halde tekrar kemoterapi uygulanırsa hastalığın yüzde 99,9 nüksedeceğini söylediler. Şimdi Neva için uygun ilik arıyoruz.” dedi.

Baba Murat Cemil Güzey ise, ” Gerekli taramalar yapılmasına rağmen kızımız için uygun ilik bulunamadı bu yüzden sosyal medya üzerinden bir kampanya başlattık. Neva’nın durumunu Alman basınından da duyurmaya çalışıyoruz. Neva’nın kurtulması için herkesten yardım bekliyoruz” diyerek Neva’nın durumuna dikkat çekti.
Kök hücre veya kemik iliği nakli bekleyen hastalar için bağışçı adayı olursanız verileriniz bulunduğunuz ülkede ve dünya çapında nakil olmayı bekleyen herhangi bir hasta için değerlendirilmeye alınacaktır. Bu demektir ki Neva ile uyumunuz sağlanamazsa bile, yapacağınız kısacık bir kayıt sayesinde başka bir kişiye de bir ömür hediye edebilirsiniz.

Baba Murat Cemil Güzey, “Halkımız maalesef ilik nakli konusunda oldukça bilinçsiz. Bu konuda yardımcı olmak yerine pasif kalmayı tercih ediyorlar. Ancak bir hayat belki de içlerinden birisine bağlı. İlik nakli yapacak kişinin Türk kökenli olması ya da o coğrafyadan geliyor olması uyumlu olma ihtimalini daha da arttırıyor Kayıt yaptırma işlemi kolay ancak iliğin uyumlu olup olmadığını anlamak 6 haftayı bulabiliyor. Bu yüzden vakit kaybetme şansımız yok. Hayat kurtarmak düşündüğümüzden aslında daha basit” diyerek olası bağışçılardan hızlı hareket etmelerini istedi
Kök hücre veya kemik iliği nakli bekleyen hastalar için bağışçı adayı olursanız verileriniz bulunduğunuz ülkede ve dünya çapında nakil olmayı bekleyen herhangi bir hasta için değerlendirilmeye alınacaktır. Bu demektir ki Neva ile uyumunuz sağlanamazsa bile, yapacağınız kısacık bir kayıt sayesinde başka bir kişiye de bir ömür hediye edebilirsiniz

Güzey çifti, “Vatandaşlarımızın Almanya’da www.dkms.de adresi üzerinden kayıtlarını yaptırarak kendilerine gönderilecek pakette bulunan kılavuza göre iki tane pamuklu çubukla alınan tükürük örneğini DKMS’ye göndermeleri gerekiyor. Türkiye’de ise Kızılay kök hücre bağış noktalarından ücretsiz başvuruda bulunabilirler.” açıklamasında bulundu.
Kaydınızı Almanya’da yaptırmak isterseniz:
Ücretsiz DKMS aracılığıyla yapabilirsiniz. DKMS’in internet sayfası üzerinden kaydınızı tamamlayıp size gönderilecek olan paketi bekleyip pakette bulunan kılavuza göre iki tane pamuk çubuğuyla birlikte örneğinizi DKMS’e geri göndermeniz yeterlidir.
Kaydınızın uluslararası donör bankasına geçmesi 3 ve 6 hafta arası gibi bir süre alacaktır. Neva’nın bundan faydalanabilmesi için bir an önce harekete geçmeniz gerek.
Kaydınızı Türkiye’de yaptırmak isterseniz: Kızılay Kök Hücre Bağış Noktalarında ücretsiz başvuruda bulunabilirsiniz.
Prosedür gereği sizden az miktarda kan alınacaktır ve HLA (insan lökosit antijeni) doku tipiniz kan örneğiniz üzerinden belirlenecektir. Bunun için örneğiniz TURKOK Doku Tiplendirme Laboratuvarı’na gönderilir ve test sonuçları Kemik İliği Bankası’na aktarılır.
Küçük Neva’nın hayata tutunabilmesi için ona yardım elimizi uzatalım. İliğimiz Neva için uyumlu olmasa bile başka bir hastaya yaşama şansı tanıyabilir.

FACEBOOK YORUMLARI