Türkiye’de arka arkaya patlayan hem de canlı bomba intiharcılarıyla yapılan terör Türkiye’nin turizm imajını öyle bir sildi ki öyle kolay kolay düzelmeyeceği ortadadır. Rusya, Suriye ve Amerika ile yaşanan gerginlikler nedeniyle İskandinavya’dan Türk turizmcilerine öyle eskisi gibi güzel haber vermek çok zor hale geldi.

Uzun yıllarda da bu olumsuzlukların etkisi hissedilecek.
Avrupa ülkelerinim medyalarının Türkiye’ye olumsuz bakışları ortadadır ki bu bakış
Türkiye’nin haklı olabileceği konularda bile artık şansı yok. Sürekli Türkiye karşıtlığı bu profilin abartılması ile de hakkımızdaki olumsuz haberler artık zirve yapıyor.
Örneğin, İskandinav ülkelerinden her yıl yaklaşık 1milyon 200 bin kişi Türkiye’ye giderdi. Bugünlerde İskandinavya’dan Türkiye’ye gidecekler sıralamasında Türkiye ilk 10’larda bile gözükmüyor.
Peki, geçmişte neydi ilk 3 arasında hatta bazı yıllar ilk sıradaydı. Şimdi zirve yapan yıldızı parlayanlar kim peki? Yunanistan, İspanya, Hırvatistan ve Portekiz.
İşte bir zamanlar zirve yapan bu pazar artık Türkiye için kara bir piyasa oldu. Nasıl oldu diye düşündüğümüzde tabii ki faturayı ülkeyi yöneten iktidara ya da en tepedeki Cumhurbaşkanına çıkarmamız gerekiyor. Ya da 14 yıllık AK Parti iktidarı desek daha doğru olacak.
Bugün turizm, yarın ihracat, bir öteki gün yabancı yatırımcı elini ayağını çekerse dünyadan soyutlanırsanız.
Şimdiye kadar bu taşın altına eline koyup, Türkiye’yi zirveye taşıyanların kemiklerini sızlatırsınız bu hatalı siyasi tavırlarınızı sürdürürseniz.
YUNANİSTAN KRİZİNE
TÜRKİYE DESTEĞİ
Hani derler ya dün komşumuz Yunanistan için üzülüyorduk bugün kendimiz için yanalım. İsveç’ten Türkiye’ye yıllardır yat turizmi yapan Savaş Özel ile son olayları konuştum anlattıkları kanımı dondurdu.
Savaş Özel, yıllardır İsveç’te yaşayan uzman birisidir. Onun anlattıkları tamamen olayın mutfağından ve katıksızdır.
Savaş bey arz talep nedeniyle Türkiye yerine rotasını üzülerek hatta şirketini yaşatmak için Yunanistan ve Hırvatistan’a çevirmiş. Bütün gelen talepleri buraya yönlendiriyor. O kadar çok talep olunca yani Türkiye’den  buraya kayan talep fazlalaşınca, buraları da ihtiyacı karşılayamıyormuş.
Yani Türkiye pazarı tamamen dağılmış.
“Zamanında fersah fersah geride bıraktığımız ülkeler bugün mirasımızı yiyorlar” diyor Savaş bey.
5 YILDIZLI OTELLERE
DÖNÜP BAKAN YOK
Türkiye’de 5 yıldızlı otellerde her şey ve uçak da dahil 1 hafta 100 Euro’ya kadar düşmesine rağmen gidenlerin sayısı ne kadar biliyor musunuz?
Bir elin 5 parmağını geçmez diyorlar. Daha şimdi iyi günlerimiz, daha acıtmadı. Bir ay daha geçsin o zaman Türkiye’de turizmcilerin canı nasıl yanacak göreceğiz.
Savaş Özel, Yunanistan ve Hırvatistan’daki yatçıların Türkiye’deki yat filo sahipleri ile ilişkiye geçerek filolarını kiralayarak gelen talebi karşılama stratejisi izlediklerini söylüyor.
Berlin dahil birçok Avrupa ülkesinde açılan turizm fuarlarında Türk stantlarının sinek avladığı da gelen haberler arasında.
Hala “Türkiye iyi yönetiliyor” diyenlere duyurulur.