Nepalli yetkililer geçen hafta meydana gelen ve 5 binden fazla kişinin ölümüne neden olan deprem sonrasında insani yardım ve arama-kurtarma operasyonlarını bir arada yürütüyor. Bu arada salgın hastalık tehlikesine karşı cesetler yakılıyor

WASHINGTON- Nepal’de bulaşıcı hastalıkların yayılmasını önlemek için depremde hayatını kaybedenler topluca yakılıyor.
Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, Nepal hükümetinin talimatı üzerine yakım işlemlerinin aralıksız süreceği, ordunun odun temin ettiğini ve cesetlerin oldukları yerde yakıldıklarını belirtiliyor.

Deprem Nepal’i son 80 yıldır vuran en şiddetli sarsıntı oldu. Artçı şokların sürmesinden kaygılanan Katmandulular kenti terk etmeye çalışıyor. Bu kişilerin arasında başka kentlerden gelip Katmandu’da eğitim gören öğrenciler de var.

Evlerini terk eden çok sayıda Katmandulu geceyi çadırlarda geçiriyor.
Nepal’de hükümetin hiçbir şey yapmadığını, sadece Hindistan’ın yardım ettiğini söyleniyor.
Hindistan afet bölgesine helikopterler, tıbbi yardım malzemeleri ve personel gönderirken  Hintli ekip, çok sayıda dağcıyı da kurtardı
Bir turist, “Beni kurtardılar. Üzerime kaya parçaları düşüyordu. Yanına gitmem gerektiğini söyledi ve beni kayaların düştüğü bölgeden uzaklaştırdı. Çok tehlikeliydi, çok korktum. Artçı sarsıntılar gece boyunca devam etti” şeklinde konuştu.

Nepal’in diğer komşusu Çin de yardım gönderen ilk ülkelerden biri. Çinli gönüllülerden oluşan ekip Katmandu’da arama kurtarma çalışmalarına katılıyor.
On binlerce Nepalli’nin hayatta kalabilmek için yabancı ülkelerden gelecek yardıma muhtaç olduğu vurgulanıyor. (ANKA)