TRT’de yayınlanan “Ramazan Sevinci” adlı programa katılan ilahiyat profesörü Mustafa Aşkar’ın “Namaz kılmayan hayvandır” sözlerine tepkiler sürüyor. CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, Başbakan Binali Yıldırım’a yanıtlaması istemiyle hazırladığı yazılı soru önergesinde TRT’de yaşanan skandalı sordu.

İlahiyat profesörü Mustafa Aşkar, ayette yer aldığını belirterek, “Ben düz söyleyeyim, ayette de bunu söylüyor, ağır gelmesin, yani namazı hayvanlar kılmaz, namaz kılmayan hayvandır” dedi. Aşkar’ın bu sözleri, başta sosyal medyada olmak üzere kamuoyu tarafından büyük tepki çekti. CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem ise konuyla ilgili olarak Başbakan Binali Yıldırım’a yanıtlaması istemiyle yazılı bir soru önergesi verdi. Erdem, gazetemize özel açıklamalarda bulundu.

AKP ZİHNİYETİNİN DIŞAVURUMUDUR

Konuyla ilgili olarak gazetemize açıklamalarda bulunan Erdem, yapılan açıklamanın AK Parti zihniyetinin bir dışavurumu olduğunu belirtirken şunları söyledi. “Maalesef ayrıştırıcı, kişilik bozukluğu olan, böyle hayvanlar var. Asıl sorulması gereken soru ise şudur; bu zatların devlet televizyonlarında ne işi var? Kuran’da hırsızlık, yetim hakkı yemek lanetleniyor ancak namaz kılmayı dışlayan herhangi bir ibare yok. Bu açıklama, AKP zihniyetinin bir dışavurumudur.”

NE AMAÇLANIYOR?

Aşkar’ın bir ruh hastası olduğunu ifade eden CHP İstanbul Milletvekili Eren Erdem, devlet televizyonunda bu tip şahısların konuşturularak neyin amaçlandığını merak ettiğini söyledi. “Bu isimler namaza kılıyor da ne oluyor?” diye soran Erdem, “Bunlar, peygamber efendimizin asıl düşmanlarıdır. İslam düşmanlarıdır. Yapılan bu açıklamadan, eminim ki pek çok Müslüman vatandaşımız da rahatsız olmuşlardır” dedi. Erdem, bir hadise de atıfta bulunarak, “Bakınız bir hadis ne diyor? Bir kimse ile münasebete girmek için, kendisinin ibadetine bakmayın. Dirhem ve dinar ile olan münasebetine bakın. Bu hadisten de anlayacağımız gibi bu zatın derdi başka. Bu şahsa dava açacağım” dedi.
CHP’li Erdem’in önergesinde ise şu sorular yer aldı:

1. Halkın vergileriyle finanse edilen TRT’ye, bu tarz insanlık dışı görüşleri savunan kişilerin çıkarılmasının gerekçesi nedir? Bunun IŞİD ve benzeri radikalizmi savunan terör örgütlerine yönelik politikalarınızla ilişkisi var mıdır?
2.TRT’de program yapan veya programa çıkarılan kişiler nasıl belirlenmektedir? M.A. isimli şahsın programa çıkarılmasının sorumluluları hakkında bir işlem başlatılmış mıdır?
3.M.A. adlı şahıs, ilahiyat profesörlüğünü hangi yıl ve hangi çalışmalar sonunda almıştır? İnsanımızı dinden imandan soğutmak için özel çaba sarfeden bu şahsa ‘insanlık dışı’ görüşleri nedeniyle soruşturma açılacak mıdır?
4.Devlet televizyonlarında aleni bir şekilde nefret suçu işleyen bu şahsa, programa katılması karşılığında herhangi bir ücret ödenmiş midir?
5.Ramazan ayında TRT dâhil olmak üzere iktidarınıza bağlı herhangi bir havuz medyası kanallarına, neden ‘rüşvet alan, ihaleye fesat karıştıran, yolsuzluk yapan, insan öldüren, doğayı katledenin İslam’la ilişkilendirilemeyeceğini’ savunan kişiler çıkarılmamaktadır?
6. TRT’de daha önce açıkça canlı bomba propagandası yapılan belgeselin yayınlanması ve “Namaz kılmayanın yeryüzünde dolaşma hakkı yoktur” diyen Ş. Özaykan adlı şahsa program yaptırılmasıyla ilgili herhangi bir sorumluya soruşturma başlatılmış mıdır?