Şöyle bir düşünün Türkiye’nin problemleri bitti mi? Çocukluğumdan beri hep ülke olarak   bir rahat yüzü  görmedik. Tabii ki genel olmasa da bu ülkenin milyonerleri, milyarderleri olmadı mı? Hep oldu.

Ancak geneli hep fakir, fukaralıkla, sıkıntılar ile geçti. Kıbrıs Barış Harekatı oldu sonra ambargolar başladı. Benzin kuyruklarını, diğer kuyrukları gördük. Paranın değeri kalmadı. Sürekli enflansyon rakamlarını telaffuz ettik. İMF ile tanıştık. Dış borcumuz arttı. Borçları kapamak için ’’Kemer sıkma’’ edabiyatı başladı. Ermeni terör örgütü Asala ile tanıştık. Sürekli Türkiye’nin yurtdışı temsilciliklerinde canlar alıyordu. Askeri darbeler sanki her 10 yılda yapılır hale geldi. Siyasiler arasında hep bir sürtüşme vardı. 12 Eylül 1980 darbesinin bir getirisi olarak bir de PKK diye bir başka terör ile tanıştık. Yani anlıyacağınız, şöyle bir rahat yüzü görmedik. Hep bir kargaşa, hep bir yaşam savaşı, geleceğe hep bir umutsuz bakış
2 DÜNYA ARASINDA YAŞADIM
İşte benim de gençliğim vardı. İçim içime sığmıyordu. Babamı 1979 yaşında kaybetmiştim. Ne zengin, ne fakir, orta gelirli bir ailem vardı. Babam yoktu 2 abim ve bir de annem vardı. Üçümüzde çalışıyorduk. Yani yaşam mücadelesi veriyorduk. Türkiye 1986 yılında hem siyasi, hem ekonomik, hem sosyal açıdan bana umut vermiyordu. Gazetecilik yaptığım için Türkiye’nin önde gelen siyasileri ile bir arada günlerim geçiyordu. Hiç unutmam, bunu yakın arkadaşlarıma da anlatmışımdır. O zamanlar siyasette  Kenan Evren ,Turgut Özal, Hüsamettin Cindoruk, Erdal İnönü’ler var. Onlar İstanbul’a geldiklerinde genel de ben izliyordum. Marmara bölgesinde 2-3 günlük geziler oluyordu. O protokol içerisinde yer alıyordum. Yani Türkiye’nin 1 numaraları ile birlikte oluyor, yan yana oturuyor. Gazeteci olduğum için soru soruyordum. Buraya kadar her şey benim için mükemmeldi. Ne zaman gezi bitiyor, genelde Taksim meydanında parti otobüsünden indiğimde gerçek yaşam başlıyordu. Kocamustafapaşa durağında bekleyip, gerçek hayata merhaba diyordum. O otobüsler o yıllarda süper tıklım tıklım dolardı, ayakta geçecek yaklaşık 40 dakikalık bu izdihamda kendi kendime test ederdim. Ben kimim diye. Bir bakıyordum, devlet protokolünde gel keyfim gel. Bir bakıyordum, halk protokolünde çek cefayı çek. Yani bir Türkiye gerçeği ve travması vardı. Meslek olarak diyeceğim bir şey yok. Gelebileceğim en mükemmel noktadaydım. Bundan ilerisi olamazdı. Ancak aldığım aylık zar zor kendimi geçindıriyordu.
AŞKIM DA BIRAKMIŞTI
Hani derler ya, ilk aşk unutulmaz diye benim de bir ilk aşkım vardı. O da beni bırakmıştı. İşte bunlar birbiriyle birleşince Türkiye beni artık bağlamıyordu. Bir de sanıyorum o günde bugünde gençlerde bir Avrupa’da yaşama sevdası vardır. Bende önüme çıkan fırsatı değerlendirip, kendimi İsveç’te buldum. Belki Türkiye’de kalsaydım, daha iyi olur mu diye çok düşündüm. Yaklaşık 30 yılı aşkın sürem İsveç’te geçti. Hayalimdeki bütün hedeflere ulaştım. Orada hayata tekrar sıfırdan başladım. Dilini öğrendim. Türkiye’nin devlet ajansı Anadolu Ajansı’nda 4 yılı aşkın süredir, aynı şekilde Türkiye’nin Amiral Gemisi olarak görülen Hürriyet Gazetesi’nde 25 yıl gibi bir süre İsveç temsilcisi olarak, İsveç Radyosu’nda 10 yıl yani kendi açımdan Türkiye’de bıraktığım yerden belli bir süre sonra sıfırdan aynı yerde başladım. Sonra ticarete atıldım. Hala da sürdürüyorum. Dünyanın en iyi ülkesi, en güzel şehri Stockholm’de yaşıyorum. Ancak derler ya ’’Bülbülü, Altın Kafese Koymuş, Vatanım da Vatanım’’demiş diye. İşte bu da gerçek söylenmiş bir söz. Bugün yine oradayım. Ya da ’’Tilkinin, Dönüp, Dolaşağı Yer Kürkçü Dükkanı’’ diye işte bugün Türkiye’deki her olumsuzluğa İsveç’teki o kadar mücadeleye rağmen oradayım. Bazıları, ’’Davulun, Sesi Uzaktan, Hoş Gelir’’diye onu bir de bana sorun. İki dere arasında kalanlar beni anlar. Kim ülkesini terk etmek ister. Beni bu noktaya getirenler utansın. Keşke İsveç gibi bir Türkiye olsaydı da, kendi ülkemde bu 30 yılımı yaşasaydım. Şimdi demek bu da benim kaderimmiş diyorum.