Milenyum yılına geldik,  ancak Türkiye’den gelen cehalet dolu gerçekleri de duyunca bu insanlar niye bu kadar cahil kalabildi diyorum.

İşte 15 Temmuz darbe girişimin mimarı olarak gösterilen Fethullah Gülen’in, dava dosyası toplanırken, ele geçen delillerde para toplarken, insanları cennet, cehennem korkusu ile nasıl korkutup para topladığına ilişkin belgeler var.

Bu dinle haşır neşir olanlar bu ülkede, bu kadar mı cahil?
Bir normal insanın sözlerine bun denli kendilerini kaptırıyorlar. Neymiş Cennet’in kapısında seni bekleyecekmiş de, vermezsen seni cennete almayacakmış.

Sen bu kadar salak olursan, zaten cennet seni kabul etmez. O nedenle Türkiye bir zamanlar 1980’lerde çocuk yaşta insanların banker olarak insanları nasıl tokatladığında da “Türk insanı bu kadar mı saftorik?” demiştim.

Evet, görünen bir gerçek var. Sürekli bu konular Türkiye’nin gündemine neden geliyor onu sorgulamak lazım.

DİN ENDEKSLİ SÖMÜRÜ

O zaman bir gerçek var. İnsanlara dinlerini tanımadıkları için karşılarına çıkan bir cin karşısında, neye uğradıklarını şaşırıyorlar. İşte bunlardan bir cin de Fethullah Gülen olmuş. Her diyorlar ya 40 yıl önce bu planı başlattı diye.

Demek ki, “bu insanların en zayıf yeri neresi” demiş, oradan elbiseyi dikmeye başlamış. Gelinen sonuçta zaten ortada onun dikeceği elbise ancak bu kadar olur.

BUNLAR BİR DE DEVLETİ YÖNETECEKTİ

Eğer 15 Temmuz darbesi bir de başarılı olsaydı vay halimize. Bu cahil ordusu emellerine kavuşarak, Türkiye’yi darmadağın edecekti. Onun için Türkiye’de dini kullanan bu cahiller, Türkiye için en tehlikeli kesimdir.

Türkiye’nin kurucusu ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün bu kesim için söylemlerine bakarsanız, bu vurguların ne kadar doğru olduğunu görürsünüz. Yıllar önce de bunlar varmış, bugün de uzantıları maalesef varlar. Tek uyanmayan, bu boşluktaki kesim.

CUMHURİYET’İN EN BÜYÜK HATASI

Bugün ne çekiyorsak bence şimdiye kadar ki Cumhuriyet hükümetlerinin hatalarının bedelini ödüyoruz.

Neden mi? Çünkü bu kesimi iyi eğitememişler. Bu insanlar, özellikle Anadolu’nun köyünde, ilinde yaşayan ve dini sömürüye açık bu insanlar eğitilmemiş.

Diyanet İşleri Kurumu da burada bence sınıfta kalmış. Onlar Cumhuriyet’in bir dini kuruluşu onlar bu misyonda yanlış saf tutmuş. Bunlar mantar gibi biten camilerde bu insanları eğitebilselerdi, bu din tüccarlarının eline düşmezlerdi.

O nedenle, bir suçlu arıyorsak bunların tek suçluları Cumhuriyet sonrası kurulan hükümetler ve o siyasi yapının basiretsizliğidir.

OLAYI YİNE AVRUPA İLE BAĞLAYAYİM

Amerika’da böyle dini tarikatların olduğunu biliyoruz. Orada dini sömüren çarpıcılar var ancak azınlıktalar. Öyle darbe girişiminde bulanacak kadar değil.

Avrupa’da ise hiç yoklar. Demek ki, Avrupalılar, bilinçlenmiş. Dini insan ile yaratan arasında bir olgu olarak görüyor. Detaylarla, parazitlerle uğraşmıyor. Layık bir düzeyde bir yaşantıda seyrediyor. Böyle vakaları da okumuyoruz. Kimse buralarda Cennet’i pazarlamıyor, Cennet’e yolculuğa çıkarmıyor.

Bizimkiler de cennete bilet alır gibi bir cinin peşine düşüyorlar. Cennet’e para ödeyerek girilmeyeceğini daha öğrenmemişler. İmanın varsa, iyi birisi isen Cennet sanadır.
Türkiye bu kafada giderse, siyasiler de dini hala sömürünün bir parçası olarak görürlerse Türkiye daha çok yeni Fethullah Gülen’ler görür.