Irak Kürt Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani, 15 Temmuz darbe girişimi ile ilgili olarak “Halkın zaferinden dolayı mutluyum” dedi. Türkiye’deki tüm darbelerin Kürtler için “dehşet verici” sonuçlarının olduğunu belirten Barzani, “Kürt Bölgesel Hükümeti, Türk halkının meşruiyetini milletten alan bir hükümeti iktidarda tutmasından mutludur” sözlerini de kullandı.

Neçirvan Barzani, Amerika’nın Sesi’nin (VOA) İngilizçe yayında yer verilen geniş mülakat sırasında hala “planlama aşaması” olduğunu belirttiği Musul’u IŞİD’ten geri almaya yönelik operasyonu ve Iraklı Kürt Bölgesi’nin “bağımsızlık” meselesinin yanısıra Türkiye’de 15 Temmuz darbe girişimini de değerlendirdi.“Halkın zaferinden dolayı mutluyum” diyen Barzani, “Eğer Türkiye’deki askeri darbeler tarihine bakarsınız, tüm askeri darbelerin Kürtler için dehşet verici sonuçlarının olduğunu görürsünüz” şeklinde konuştu.
Neçirvan Barzani “Kürt Bölgesel Hükümeti, Türk halkının meşruiyetini milletten alan bir hükümeti iktidarda tutmasından mutludur” sözlerine ekledi.
Mülakat sırasında “İslam Devleti sorununun yok edilmesi durumunda Kürt bölgesinin bağımsızlık çabalarının ne olacağının” sorusunu da yanıtlayan Barzani, “Kürdistan’ın bağımsızlığı halkımızın hakkıdır” karşılığını verdi. Barzani, IŞİD’le mücadenin kazanılmasından sonra kendileri için önemli olanının “Kürdistan’ın sınırları” olduğunu vurgularken “Sınırlarımızın boyutuna, Peşmerge’nin kanı ile kurtarılan toprakları dikkate alarak karar vereceğiz” dedi.Mülakat sırasında Barzani “Sınırlarınızın belirlenmesinden sonra iki başlıca komşunuz olan İran ve Türkiye’nin bağımsızlığınıza karşı çıkacağını düşünüyormusunuz?” sorusuna şu yanıtı verdi: “Hangi karara varırsak varalım, yani bağımsızlık olsun, konfederasyon olsun, Bağdat bizim stratejik ortağımız olmaya devam edecek. Bu sorunları Irak ile görüşeceğiz. Bu aşamada ne Ankara ne de İran, belirleyici bir faktör olacak. Sorunu Bağdat ile müzakereler yoluyla çözeceğiz”.