Son dokuz aydır her tarafı oynak hale gelen ekonomimize ait veriler ardı ardına açıklanıyor. Günün en önemli verisi Ocak ayı enflasyon rakamları olacak. Bakalım bu fiyat artışlarında yılların “şampiyonu” sivri biber yerini koruyacak mı?

Bu sivri biber gerçekten ekonomimizin düşmanı, başımıza belâ, sinsi bir hain hatta terörist gibi aramızda yaşıyor. Yedikçe enflasyon artıyor, acısı da bize kalıyor. Bu kadar hükümet, Merkez Bankası Başkanı geldi gitti, hiçbiri sivri biberle baş edemedi.
2000 yılında dönemin Merkez Bankası Başkanı Gazi Erçel, bir kadın örgütünün toplantısında ‘‘bir milyon liraya (o zamanın parasıyla yaklaşık 3 dolar, bugün 10 lira) çıkmış sivri biberi almayıp tüketiminizi bir-iki ay ertelerseniz, fiyatı düşecektir. Ne olur bir sivri biber yemeyiverin’’ demişti de yer yerinden oynamıştı.
Hesaplamalarda çok küçük ağırlığı olmasına rağmen sivri biber enflasyonu o gündür bugündür artık kronikleşti. Her dönem fiyatı yüksek düzeyde istikrarlı bir şekilde artıyor, her dönem birinci çıkıyor.

Neden yeniliyor, sivri biber yiyenlerin partilere göre dağılımı, referandumda evetçiler mi hayırçılar mı en fazla tüketiyor diye anketler yapmak lâzım. Sonuçlarda en fazla sivri yiyenlerin kesin “enflasyon azsın, AKP zorda kalsın” diyen CHP’liler olduğu çıkar! Bu tür araştırmalarda “sivri biber ticareti yapanların Fetö ile bağlantısı olup olmadığı soruşturulabilir.

Sivrinin fiyatı üretim yetersizliğinden artmıyor. Araştırmalara göre, yıllık en az iki milyon ton üretim yapılıyor. İç pazar yetmezmiş gibi başta Almanya olmak üzere Rusya’ ve Ukrayna’ya gönderiliyor. Bu “fiyat teröristi” yazın tarlada kışın serada yetişiyor. Öyle diğer bazı sebzeler gibi mevsimlik değil 12 ay üretiliyor. En çok üretim yapılan yerler de Antalya’nın Kumluca ve Demre ilçeleri.

Bizce sivri biberin zam şampiyonluğunun temeli sosyokültürel. Eminiz ki ülkemizde herkes çocukluğunda annesinden en az bir kere “ağzına biber sürerim” sözlü tehdidiyle karşı karşıya kalmıştır. Ağzına biber sürülen ve acıdan dudakları şişen çocuk görmedik ama demek ki bilinçaltına yerleşiyor. Şimdi insanlar büyüdüklerinde pazarda manavda biberi görünce “sübliminal dürtüyle” bilinçaltı harekete geçiyor ve insanlar şuursuz bir halde fiyatına bakmadan, ihtiyacı olmadan kilolarca sivri alıyor. Sivri de enflasyonu yerinden oynatıyor.

Tek çare sigara yasağı gibi önlem almak, “bu iş yerinde sivri biber yiyenlere 825 lira ceza verilir” gibi uyarılar asılabilir. Dahası sokak gezmelerinde sigara gibi üzerinde sivri biber çıkanları herkesin gözü önünde rezil etmek, “bırak kardeşim şu sivriyi” demek de etkili olabilir. Hatta konuşmalarda “ey sivri biberci, sen kimsin ya” diye seslenmek lazım gelebilir. Alo 2017 sivri biber ihbar hattı da açılabilir.
Şimdi enflasyonun hızlı artışını “dolar-faiz-borç-siyasî belirsizlik sarmalı” yerine zavallı sivri bibere bağlayanların ağızlarına biber sürmek lâzım.