Cuma günü görevini Trump’a devredecek olan Obama öyle sanıyorum ki ABD tarihinin en başarısız başkanlarından biri olarak tarihe yazılacak.

Kendisine bağlanan umutları boşa çıkardı, süper bir devletin lideri olarak barış için, kardeşlik için, adalet için adeta elini bile kıpırdatmadı, 8 koca yılı sorumsuzca harcadı.
Başkanlık döneminde Ortadoğu bir türlü huzur bulmadı. Sadece Suriye’deki savaşta yüzbinlerce kişi hayatını kaybetti. Bu tabloda önemli rolü vardı.
Somali’den Çad’a, Etiyopya’dan Cibuti’ye, Kenya’dan Kamerun’a, Ruanda’dan Senegal’e, Zambiya’dan Zimbabve’ye birçok ülkede açlık ve sefalet kol gezdi. Bunlar için de bir şey yapmadı.

Türkiye-ABD ilişkileri, tutarsız ve kimi zaman arkadan vuran tutumu nedeniyle krize girdi. Bizim can düşmanımız PKK-PYD’ye açıkça silah verdi.
Söz vermesine karşın Fırat Kalkanı Operasyonu’nda yardımcı olmadı, DEAŞ karşısında bizi yalnız bıraktı.
Suriye’de Esat rejimiyle aramızın bozulmasının baş aktörlerinden biri yine oydu.

Kendi halkına da faydası dokunmadı. ABD ekonomik krize girdi, işsizlik ve sokakta yaşayanların sayısı sürekli arttı. Dahası siyahi Amerikalılar ağır baskılarla karşılaştı, bazıları polis kurşunlarına hedef oldu.
Bireysel silahlanma ülkesinin önemli sorunlarından biriydi. Sivil halkın elinde 300 milyondan fazla silah bulunuyordu ve bu silahlarla her yıl binlerce kişi öldürülüyordu. Bunu önleme konusunda da ağırlığını koymadı. İhtimal, silah tüccarlarının baskısına boyun eğdi.

Güçlü liderlik özelliklerine sahip iyi niyetli biri olsaydı dünyanın kaderini değiştirecek girişimlerde bulunabilirdi.
Yapmadı, yapamadı. Tarihi bir fırsatı kaçırdı.