Geçtiğimiz yaz tatilinden dönerken Türkiye’de   ve ’ın değeri  her ne kadar çıkma eğiliminde olsa da 3.29’dan yakalayıp bir emekli maaşım kadar satın almıştım. Türkiye’deki durumları bilen bazı uzman arkadaşlarım uyarmıştı, “’nun iyi günleri bunlar, bu fiyattan al ki sonra zorlanma” diye.

Ne de olsa ben yurtdışında kendi parasıyla yaşayan, Türkiye gibi AB üyesi olmayan bir ülkeden emekli olduğum için de 1 kuruş dahi yardım alamayan bir statüdeyim.
O yüzden hazır para + emekli maaşı ile yaşıyorken, Euro’nun 4 liraya çıkması ben ve benim gibilerini alnından  vurdu denebilir. Kaybım 20 bin Euro civarında bir paraydı, bir günde başıma gelen. Bu para benim bankamdan bir yılda çektiğim bir paraydı. Yani bir yıllık kiram vs. ve televizyonlarda, Türk parasının Euro karşısındaki bu büyük kaybına, enflasyon dediler. Hala daha enflasyon filan deniyor ama devalüasyon lafı hiç geçmiyor.
Ekonomist değilim ama bu düpedüz devalüasyondur.
2001 senesinde yaşadığım kayıp daha fazlaydı ama bugünkü kaybım da hiç fena sayılmaz. 2001 de yerle bir olduğundan bir borsacı arkadaşın tavsiyesiyle ucuza aldığım bir kağıt parçası kaybımı telafi etmişti.
Şimdi bu şansımız da yok. Banka faizleri deseniz neyi kurtaracak, döviz dörtnala koştururken. Almanya’daki Türkler sağ olsunlar her şeye siyaseten baktıkları için, Almanlara hava atıyorlar, “Türkiye’de ekonomi çok iyi, herkes istediğini alabiliyor, refah içinde yaşıyorlar vs.” diyorlar.
Bana da aynı şeyi söylüyorlar, “aynı Türkiye’den mi bahsediyoruz” diye düşünüyorum birden. Öyle iddialı anlatıyorlar ki sanırsın Türkiye’de yaşıyorlar
Tabi onların tuzu kuru. En fakiri, devletin her şeylerini ödediği ( sağlıktan, spora, ev kiralarına kadar) bir hayatı yaşıyorlar.
Bu insanlara ne desen boş, rahatı yerinde, “git Türkiye’de yaşa” dediğinde ise mırın kırın ediyorlar.
Ama Türkiye hakkında söz sahipleri ve her şeye karışıyorlar. “O zaman fotoğrafı doğru okuyun”  diyorsunuz, agresif bir şekilde “benden iyi mi biliyon” deyip (buralarda biliyom, ediyom diye konuşurlar) sizi tersliyorlar. Bilgisiz insan taşı çatlatır, bir an evvel susup uzaklaşıyorum oradan. Ama iyi biliyorum ki bana göre yine bir devalüasyon mağduruyum.

PAYLAŞ
Önceki İçerikÜmidin, bolluğun ve barışın simgesi!
Sonraki İçerik85 yaşında, yüzlerce güvercin besliyor
Rana Elik
Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi-Müzik Eğitimi bölümünü bitirdi. İki yıl TRT de spikerlik yaptıktan sonra Türkiye'nin ilk özel televizyonu Star 1 tv ye transfer oldu. 1998 yılında Kanal 6'ya geçti,6 ay sonra Amerika'ya gitti ve bir yıl süresince mesleki eğitimler ve kurslara katıldı. Daha sonra tv8, ETV, Kral TV, Kanal T, Kanal 34 televizyonlarında ana haber bültenlerini sundu, haber programlarını hazırladı ve yöneticilik yaptı.