NE DEDİYSEK O!
Sonsöz, seçim sürecinde iyi bir sınav verdi.
Genel Yayın Yönetmenimiz Orhan Uğuroğlu 40 yıllık gazeteciliğinin büyük deneyimiyle ufuk açıcı haber ve yorumlar yazdı. Gazetedeki diğer haber ve yorumlar da dikkate değerdi.
Tüm bunlar teknik serviste çalışan arkadaşlarımızın özenli çabalarıyla birleşince ortaya kalitesi yüksek bir gazete çıktı.
++
Liderleri Cumhurbaşkanı olan partilerin ayakta durmakta zorluk çektiklerini ANAP ve DYP örnekleriyle hatırlatıp Ak Parti’nin Recep Tayyip Erdoğan sonrası krize gireceğini ilk vurgulayan gazete Sonsöz oldu.
Yolsuzluk iddialarının üzerine kararlı biçimde gidilmeyişinin, özellikle 4 eski bakanın Meclis’te aklanmasının doğru olmadığını belirterek iktidar partisini uyarmaya çalışan yine Sonsöz’dü.
Dahası var:
Beştepe Sarayı ve devletteki lüks otomobil saltanatının muhafazakar Ak Parti tabanında ciddi rahatsızlık yarattığını, bu görüntünün oylara yansıyabileceğini birçok haber ve yorumla gündeme getirdik.
Tarafsızlık yemini ederek Cumhurbaşkanlığı görevine başlayan Erdoğan’ın Anayasa’yı bir kenara bırakarak Ak Parti Genel Başkanı gibi meydan meydan dolaşıp mitingler düzenlemesinin yanlışlığını yazdık, eleştirdik.
Erdoğan’ın “Türkiye’ye özgü başkanlık sistemi” getirmek istemesinden duyduğumuz kaygıyı anlattık, söz konusu sistemin diktatörlüğe kolayca kayabileceğinin altını çizdik, Erdoğan’ın seçmenin kendisine verdiği krediyi fazla zorladığını ifade ettik.
“Paralel Yapı” diye nitelendirilen devlet içindeki illegal örgütlenmeyle mücadele edilmesinin haklılığını savunduk, ancak mücadelenin hukuk sınırları içinde yapılmasını istedik.
Birçok haber ve yorumumuzun konusu ise yargıya yapılan siyasi müdahalelerdi. Böyle bir tutumun demokrasilerde yeri olmadığını söyledik.
Körü körüne bir muhalefet anlayışı benimsemediğimizi yeri geldiğinde muhalefet partilerine sert eleştiriler yönelterek gösterdik.
Amacımız her zaman için bağcıyı dövmek değil üzüm yemek oldu.
++
Sonuç olarak şunu söyleyebilirim:
Sonsöz, seçim sürecinde çağdaş gazeteciliğin gereklerini yerine getirmek için elinden geleni yaptı, doğru haber ve özgün yorumla okuyucuya rehber olmak istedi; iktidar ve muhalefet partilerini ise yapıcı eleştirileriyle yanlışlardan korumaya çalıştı.
Ülkeyi yönetenler iyi bir Sonsöz okuyucusu olsalardı; bugün kiminle koalisyon yapacağız diye derin derin düşünmek zorunda kalmazlar, tek başına iktidar olmanın keyfini yine yaşarlardı.