Almanya Parlamentosu bugün Türklerin 1915’te Ermenilere soykırım uyguladığını iddia eden bir tasarıyı oylayacak.
İster kabul ister reddedilsin, önemli değil, böyle bir tasarının Parlamento gündemine gelmesi bile Türkiye’ye karşı son derece hasmane bir tutumdur.
***
Diplomaside mütekabiliyet denilen temel bir ilke var. Devletler arası ilişkilerde maruz kalınan davranışa aynı şekilde karşılık vermek anlamına gelir.
Madem Almanya Ermeni soykırımından söz ediyor, bizim de Nazilerin İkinci Dünya Savaşı’nda 50 milyondan fazla kişinin ölümüne neden olmasını TBMM’ye getirip kınamamız gerekir.
Almanya, Hitler ve Naziler sanki başka bir ulusun bireyleriymiş gibi hareket ettiler, işin içinden fazla bedel ödemeden sıyrıldılar.
Büyük devlet olma iddiasını sürdürüyorsak bunu onların yanına bırakmamalıyız.
***
Aynı şekilde Fransa, “Ermenileri katlettiniz” dedikleri zaman yine mütekabiliyet esasına göre Fransa’nın sömürgelerindeki katliamları bir bir ortaya sermeliyiz.
ABD, Ermeni soykırımı iddiasını Kongreye getirir getirmez de “Önce Kızılderililerin hesabını verin” diye haykırmalıyız.
***
Hadi bizim siyasiler ve diplomatlar mütekabiliyeti bilmiyor, yahu bir çok futbol teknik direktörünün uyguladığı “En iyi savunma hücumdur” ilkesinden de mi haberleri yok?
***
Yanlış anlaşılmasın, tarihte olup bitenlerin üstünü örtmekten yana değilim. Ne olduysa ortaya çıkarılmalı, hiçbir şey karanlıkta kalmamalı.
Ama bilir bilmez herkesin Ermeni soykırımı iddialarını Demokles’in kılıcı gibi üstümüzde dolaştırması ve bu yolla bizi köşeye sıkıştırmaya çalışması da insanın fena halde tepesini attırıyor yani.