Sınır ihlali yapan Rus savaş uçağını düşürmemizden sonra ABD ve diğer NATO ülkelerinden gelen “Türkiye’nin sınırlarını koruma hakkı var” şeklindeki açıklamalara fazla itibar etmemek, Rusya ile gerilimi daha da artırmamak gerekir.

cropped_content_suriye-sinirinda-ucak-dusuruldu-canli-izle_77992l0NJVR6TQ71952’den beri NATO ülkesiyiz. İttifak çerçevesinde savaşlara girdik, ciddi kayıplar verdik. Bunları düşünerek NATO’nun Türkiye-Rusya krizinde yanımızda yer alacağını sanmak büyük hata olur.
Şu aşamada izlenecek dış politika, Rusya ile diyalog yollarını açık tutmak, krizi daha fazla tırmandırmadan sonlandırmanın yollarını bulmak olmalıdır. Aksi davranışlar bizi maceraya sürükler.
++
Rus uçağını vurmasaydık olmaz mıydı?
Bağımsız bir ülkeysek ulusal egemenlik sınırlarımızı korumak zorundayız.
Rusya’nın bundan önce yaptığı sınır ihlallerini uyarı ve kınama mesajlarıyla geçiştirmiştik.
Aynı tutumu sürdürdüğümüz takdirde Rusya nezdinde olduğu gibi kendi müttefiklerimizin gözünde de saygınlığımız kalmaz, deyim yerindeyse şamar oğlanına dönerdik.
Komşu ülkelerin topraklarında gözümüz olmamalı, fırsatçılık yapıp işgale filan girişmemeliyiz.
Ama sınırımızın ihlali halinde de kendimizi korumak en doğal hakkımızdır.
“Ortadoğu Mahallesi”nin “ağır abi”lerinden Rusya keşke bizi böyle bir girişimde bulunmaya mecbur etmeseydi.
++
Karizması bir hayli çizilen Rus lider Putin, önümüzdeki günlerde bir Türk savaş uçağının düşürülmesi talimatını verebilir, bizi IŞİD terör örgütüne yardım yapmak, onun petrolünü satın almakla suçlamaya devam edebilir, Rusya’da iş yapan Türk müteahhitlerinin hak edişlerini vermede zorluk yaratabilir, doğalgaz arzını bir süreliğine durdurabilir ya da aksatabilir, Rusların ülkemize turistik gezi yapmasını engelleyebilir, Türkiye’den ithalata kimi sınırlamalar getirebilir, en önemlisi de PKK ve PYD’ye destek vermeye başlayabilir, şayet destekliyorsa bunun dozunu artırabilir.
Bilek güreşine girdiğimiz ülkenin Papua Yeni Gine değil süper bir devlet olduğunu aklımızdan çıkarmamak zorundayız.
Aynı zamanda hem onurlu davranmak hem de soğukkanlı olmak mümkündür. Türkiye’nin bunu sağlayacak güce ve tecrübeye sahip olduğunu düşünüyorum.