Avrupa Birliği’nin 23 ülkesi geçtiğimiz günlerde kısa adı PESCO olan bir örgüt kurmak için imza attı. Örgütün amacı savunma alanında işbirliği yapmak. Birkaç yıla kadar ortak ordu oluşturmaları, ortak savunma sanayi tesisleri kurmaları da mümkün.

Aralarında Almanya, Fransa, Hollanda, İtalya, İspanya, İsveç, Bulgaristan, Belçika, Yunanistan, Güney Kıbrıs, Polonya’nın da olduğu söz konusu ülkeler öyle anlaşılıyor ki NATO üyeliğini kendi savunmaları için yeterli görmemişler. Her ne kadar PESCO’ya üye ülkeler NATO’yla ilişkilerinin devam edeceğini söyleseler de buna inanmak zor. Kendilerine ekonomik yük getiren ve öncelikle ABD’nin sözünün geçtiği NATO’yla bağlarını kesebilirler.
++
Peki, PESCO’nun kuruluşu Türkiye’yi nasıl etkiler?
PESCO’ya üye bir ülkeyle aramızda ihtilaf olduğunda karşımızda 23 ülkeyi bir arada göreceğiz.
Bu durum bizim için ciddi bir risk oluşturacak.
Diğer yandan PESCO’nun üyelerinden birinin de Güney Kıbrıs olduğunu hatırdan çıkarmamalıyız.
Nitekim, Güney Kıbrıs’ın Savunma Bakanı, “PESCO sayesinde kendimizi daha güvenli hissedeceğiz” diyerek Türkiye’ye ilk gözdağını vermiş oldu.
Yunanistan ve Bulgaristan gibi sınırımız olan ülkelerin PESCO üyesi olması da ayrıca kaygı verici.
++
Tabii, PESCO’nun bize tehdit oluşturan yanlarının yanı sıra şöyle bir yararı da olabilir:
NATO’da Avrupa Birliği’ndeki müttefiklerini kaybeden ABD, Türkiye ile daha yakın ilişkiler kurmak zorunda kalabilir, örneğin PKK-PYD ile arasına mesafe koyabilir.
++
Sadece Avrupa’yı değil neredeyse tüm dünyayı yakından ilgilendiren çok önemli bir gelişmeyle ilgili olarak acaba bizim iktidar partisi ile muhalefet partileri ne düşünüyor?
Yoksa bir şey düşünmüyor, siyaseti sadece polemik yapmak mı sanıyorlar?