Mevsimlere damgalarını vuran meyve ve sebzeler vardır. Son bahara damgasını vuran nar üzerine söylenmiş şarkılar, öyküler, bilmeceler , maniler ve yazılmış şiirler hayatımıza damgasını vurmaktadır. Renkler olmasaydı dünya nasıl olurdu acaba ?

Güzellik, bereket, aşk,verimlilik, sevgi ve en güzel kırmızı renk narla anlatılır.Yazıma başlık olarak aldığım “nar tamen, bir tanem söyleminde derinlik, özlem, sevgi ve beğeni vardır.
“Çarşıdan aldım bir tane, eve geldim bin tane” bilmecesi bütün çocuklar ve büyükler tarafından söylenir, bilinir.
Mevsimler ve ürünler başlı başına bir kültürdür. Beslenme kültürü toplumlarda önemlidir.Hekimler, mutfak ve beslenme uzmanları bu alanda sürekli fikirler üretmekte ve araştırmalar yaparak halkı aydınlatmaktalar. Basın yayın organlarında bu konularla ilgi yayınlar en çok izleyici bulmakta ve kitaplarda okuyucu bulmaktadır.
Ürünlerin hasat mevsimi olan son baharda yapılan şenliklere meyveler ve sebzeler damgalarını vurmaktalar. Her ürünün bir adı ve farklı bir tadı vardır. Damaklarda iz bırakanlar atasözlerine yansır.”Üzümünü bol işittiğin bağa, sepetini küçük götür,/Gökten düştük, yerden bittik” Uygur atasözü bize çok şey hatırlatmakta.
Şarkılara renk veren nar,şiirin temasında ağırlık kazandırır ve özellikler katar. Nar çiçeği çiçeklerin hası ve simgesi konumundadır. Özel, eşsiz,özgün ve güzel sevgiyi simgeler.Benzetme ögesinde ,benzetilen olmak çok derin anlamlar içerir. “Nar gibi ya da nar tanem, nar çiçeğim” gibi söylemler edebiyatımzda özel yerini almıştır. Şarkıların ve türkülerin özüne öz katar ve şairin şiirine renk katarak anlam derinliği kazandırırlar.

Yedi ve yetmiş renk olmasaydı, edebiyat bu kadar renkli ve sonsuz anlatıma erişemezdi. Sözü ve yazıyı besleyen duygulara duygular katmak, düşleri ve düşünceleri vurgulamak, nicelik ve niteliği en güzel bir şekilde anlatmak güç olurdu. Sözü anlaşılır ve unutulmaz kılan benzetmeler hafızalardan hiçbir zaman silinmezler ve derin izler bıralarak dilleri ve gönülleri etkisi altına alırlar. Kaleme hız ve ahenk katarak, yazarların işini kolaylaştırırlar.Anlatımı zenginleştirirler. Edebiyatımızda deyimler, terimler ve benzetmeler köşe taşları olarak yerlerini alırken diğer unsurlarda onları tamamlayarak anlatımlara güzellik ve renk kazandırırlar. Nar’ın ve nar suyunun tarih içerisinde de özel bir yeri bulunmakta. Büyük hekim İbn-i Sina’nın Şifa adlı eserinde yerini almış.İnsan iradesini güçlendirdiği ve vücuda dinamizm kazandırdığı bilinen nar, yıllar önce dikkatle kullanılmış. Çok sayıda ülkeyi fetheden Emir Timur,ordularına nar şerbeti içirerek savaş için yola çıkarmış.Bu gerçeğe , İpek Yolu araştırmaları için gittiğimiz Semerkant’ta 1992 yılında Timur Harp Akademisi önünde yer alan büyük mermer kazanı incelediğimizde tanık olduk. Üçüncü basımı yolda olan Si-An’dan Tiran’a Tarihi İpek Yolu kitabımda ayrıntılarıyla anlattım.
Sağlıklı yaşam için vücudın bağışıklık gücünü artıran, kanı sulandıran , tansiyonu düzenleyen,güzelliklere simge olan, tadı, renkleri, çiçekleri ve diğer özellikleri ile hayata, sözlü ve yazılı kültür değerlerine damgasını vuran NAR meyvesine,nar mevsiminde selam olsun.İnsanların gönlü nar sevgisiyle,sofraları nar meyvesiyle dolsun.İnsanlar mutlu olsun.

FACEBOOK YORUMLARI