Akdeniz Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çene Cerrahi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sinan Tozoğlu, sağlık sektöründe kullanılan nano teknoloji ürünlerin neredeyse tümünün yurt dışından alındığına değinerek, dışa bağımlılığın önüne geçmeyi hedeflediklerini kaydetti.

Prof.Dr. Sinan Tozoğlu, üniversite hastanesinde konforlu diş ve çene cerrahisi sağlığı hizmeti sunmak için nano teknoloji ürünleri kullandıklarını söyledi. Sağlık sektöründe kullanılan materyallerin neredeyse tamamının yurt dışından ithal edildiğini belirten Prof. Dr. Tozoğlu, hedeflerinin ithal malzeme yerine yerli üretim sağlık ürünleri kullanarak ekonomik yükü en aza indirmek olduğunu ifade etti.

Yeni ürünler geliştirerek hastalara kaliteli hizmet sunmanın yanı sıra, ülke ekonomisine de katkıda bulunmayı hedeflediklerini kaydeden Prof. Dr. Sinan Tozoğlu, “Yeterli bilgi ve donanıma sahip akademisyenlerden çalışma ekipleri oluşturarak, disiplinler arası projeler üretmek istiyoruz. Fen Fakültesi Kimya Bölümü’nden Prof. Dr. Ertuğrul Arpaç ve ekibinin nano teknoloji ile geliştirdiği antibakteriyel ajanların kullanıldığı materyallerden başarılı sonuçlar elde ediyoruz. Disiplinler arası işbirliği neticesinde önemli projeleri hayata geçiriyoruz. Bunlardan en önemlisi diş tedavisinde kullandığımız implantlar. İmplantları antibakteriyel malzemeyle kaplayarak vücutta uzun süre kalmasını sağladık. Başarılı sonuçlar elde ettik ve dışa bağımlı olmaktan kurtulduk” dedi.

ÇENE KIRIĞI İÇİN PLAK VE VİDALAR

Çene kırıklarının tedavisinde kullanılan plak ve vida da yaptıklarını kaydeden Prof. Dr. Sinan Tozoğlu, geliştirilen plak ve vidaların uzun vadede hasta için problem oluşturmayacak nitelikte olmasını sağlandıklarını ifade etti. Çene kırığı tedavisi için çeneye yerleştirilen plak ve vidaların enfeksiyon nedeniyle vücut tarafından reddedildiği vurgulayan Prof. Dr. Sinan Tozoğlu, yaptıklarını çalışmalarla bunun önüne geçtiklerini kaydetti. Plak ve vidaların nano teknolojiyle elde edilen antibakteriyel ajanlarla kaplandığını anlatan Prof. Dr. Tozoğlu, bu sayede uygulama anında, tedavi sırasında ve iyileşme sonrasında olası enfeksiyonları engellediklerini vurguladı.

ÇOCUKLARDA DA KULLANILABİLECEK

Akdeniz Üniversitesi bünyesinde 8 klinikte sağlık hizmeti sunduklarına da değinen Prof. Dr. Tozoğlu, geçen yıl 834 bin 537 hastaya hizmet verdiklerini söyledi. Çocuk Diş Hekimliği Kliniği’nde ise yılda 158 bin 553 hastaya hizmet verdiklerine değinen Prof. Dr. Sinan Tozoğlu, “İleriye yönelik çalışmalarında, çocuklarda normalde kullanılmayan plak ve vidalar yerine, çocuklar için de kullanılabileceğimiz plak ve vidalar geliştiriyoruz” dedi.