Resimlerini belli konu başlıkları altında toplayarak bu dizilere değişik zamanlarda eserler üreterek devamlılığını sürdüren ve Naif  unvanını  hakkıyla  edinmiş ressamlarımızdan biri olan Ressam Hüseyin  Sartaş  ‘’ Doğayı anlayabilmek için naifim ‘’ dedi.

eser426_742756_18032012_232933Kırsal kesimden gelen ressam kimliğinin ip uçlarını resimlerinde kolaylıkla gördüğümüz naif ressam Hüseyin Sartaş ile resimleri, yaşamı ve sanat hakkında bir söyleşi yaptık.

S.Ö. ÖNCELİKLE SİZİ TANIYALIM, BİZE KENDİNİZİ ANLATIR MISINIZ?
H.S. Ailem uzun yıllar önce Türkiye’ye Selanik’ten göç etmişler. Ben 1956 yılında Ankara’da dünyaya gelmişim. Sanata, özellikle resim yapmaya küçük yaşlarda ilgi duydum. İlk kişisel sergimi açana kadar değişik sektörlerde çeşitli işlerde çalıştım. İlk kişisel sergimi 1989 yılında Ankara’da açtım. Resim yapmak benim için bir yaşam biçimi. Hiç ara vermeden çalışmalarımı sürdürüyorum.
S.Ö. SİZE NEDEN NAİF RESSAM DİYORLAR? SİZİN BU TANIMLAMAYA UYDUĞUNUZU SÖYLEYE BİLİR MİSİNİZ?
eser4597_2570860_18032014_201144H.S. Kendiliğinden ve doğaçlama olarak ortaya çıkarılan saf yürek resimlerimden dolayı bana naif ressam diyorlar. Çünkü çalışmalarım ve eserlerim bu tanımlamaya uyuyor. Ünlü Çek tarihçi Jakovsky diyor ki ‘’ Naif resim diye tanımlayabileceğimiz bir sanat akımı yoktur, naif ressamlar vardır’’ deyişi ile görüşünü ortaya koyduğunda, resmi bir söyleme de imza atmış oluyor. ‘’ Biçimsel tasarım özgürlüğünün, kurumsal akademik eğitime üstün tutulması ‘’ ile birlikte naif ressamlar yeni ufuklara doğru yol almaya ve değerlenmeye başlarlar.
eser951_4421621_13092012_210923S.Ö. NAİF RESSAM NE DEMEK, BİRAZ AÇIKLAR MISINIZ?
H.S. Naif ressam ; ‘’ hiçbir şekilde resim eğitim ve öğretimi görmemiş olmak’’ tanımlamaları üzerine oturtulmaktadır. Diğer bir deyişle; mesleki eğitim görmemiş, ancak plastik sanat yeteneğine sahip, kendi kendisini yetiştirmiş çocuksu betimleme anlayışı, kişisel teknik ve üslup ile eser ortaya çıkaranların adı da olmalıdır. Hayallerin gerçeklere, duyguların düşlere egemen olduğu dönemler de , sanat da mevzilenmek durumundadır. Doğada var olanlar; imgelere dönüşerek zıtların birliğini oluşturduğu, bazen çocuksu, coşkulu, acemi, bazen vahşi ve bağımsız sembollerin iç içe geçtiği çalışmalar olmuştur ressam fırçalarında.
S.Ö. ÇALIŞMALARINIZDA KONU BAŞLIĞI SEÇERKEN SIKINTI ÇEKTİĞİNİZ, ZORLANDIĞINIZ OLUYOR MU?
H.S. En büyük zenginliğimiz inanın bu. Bu konuda bilakis hangisini önce resmedeyim de diğerini de biran önce çizeyim heyecanını yaşıyorum. Çünkü eşsiz güzelliklerle dolu bir ülke ve çok renkli çeşitliliğe sahip bir insanımız var. Ayrıca yaptığımın resimlerde kimi zaman tarihi miraslarımızı da resmediyorum.

11372081_1639912976252169_448936562_nMalumunuz bu manada da çok büyük bir zenginliğe sahibiz. Sonra ananevi alışkanlıklarımız da resim yaparken yine çok zengin bir imkan sağlıyor. Şükürler olsun ki bu kadar konu bolluğu bende daha fazla resim yapma arzusunu teşvik ediyor. Resimlerimde içimde yaşattığım kırların, uçsuz bucaksız renk ve ses ahengini, özgürce uçan kuşların, kelebeklerin ve doğal yaşamın yaşayan ve yok edilen güzelliklerini tuvalime aktarmayı ömrüm el verdikçe sürdüreceğim. Mevsimleri, insanımızı, tarihi miraslarımızı, geleneksel çocuk oyunlarını, köy yaşamını, doğayı, bağı, bahçeyi, harmanı ve yâri-sevgiliyi- yavukluyu, gurbeti, hasreti-hasretliği resmetmek beni hayata bağlayan olmazsa olmazlarım dersem, abarttığımı sanmayın.
hüseyin-sartaşS.Ö. BUGÜNE KADAR GEREK KİŞİSEL, GEREK SE KARMA KAÇ SERGİNİZ OLDU?
H.S. İlk kişisel sergimi Ankara’da 1989 yılında açtım. Daha sonra otuz’a yakın kişisel sergim oldu. Ayrıca sekiz tane karma sergide yer aldım. 11355750_412799862263137_428067944_nKazandığım çeşitli ödüllerim var. Kültür bakanlığında koleksiyonlarda eserlerim mevcut. Önümüzdeki yılın ilk yarısında yeni bir kişisel sergim olacak.

Bu arada yine önümüzdeki yıl bir ya da iki karma sergiye de katılabilirim. Bu konuda sanatçı arkadaşlarımla zaman zaman görüşmelerimiz oluyor.