Uluslararası Müzeler Günü, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde düzenlenen törenle kutlandı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürlüğü Ankara Devlet Çok Sesli Müzik Korusu, şef Cemi Deliorman yönetiminde mini bir konser verdi. Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’in gönderdiği Uluslararası Müzeler Günü mesajı okundu.
Törende konuşan Ankara Vali Yardımcısı Fatih Ahmet Kurt, müzeler gününde, müzelerin toplumun gelişmesi üzerindeki etkisini göstermek, kültür mirasının korunmasını sağlamak ve gelecek nesillere en iyi şekilde bırakılabilmesi için kamu bilincinin oluşturulmasının hedeflendiğini anlattı. Ankara’da 7’si Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı 55 müzenin bulunduğunu aktaran Kurt, Anadolu Medeniyetleri, Etnografya, Cumhuriyet ile Resim ve Heykel müzelerinin nadide eserleri bünyesinde bulundurduğuna dikkat çekti. Müzeciler Derneği Başkanı Hakan Melih Aygün de bir konuşma yaptı.
Törenin ardından Vali Yardımcısı Kurt, Ankara Kültür ve Turizm İl Müdürü Doğan Acarla birlikte, Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ndeki Müze Çocuk Şenliği’ndeki etkinlik stantlarını ziyaret etti, çocuklar ve öğretmenleriyle sohbet etti.