Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, IŞİD’in elinde bulunan Musul’a başlatılacak bir operasyonda Türkiye’nin Irak’ın yanında olacağını belirtti, “Türkiye, Irak’ın terörle mücadelesinde her türlü istihbarat ve lojistik desteği vermeye hazırdır. Bu desteğin yanı sıra Irak ordusuna ve Peşmergeye eğitim ve donanım yardımına da hazırız. Irak’ın güvenlik güçlerine askeri yardımımız da devam edecektir” dedi. Başbakan Ahmet Davutoğlu da benzer nitelikte sözler söyledi, “Musul’a desteğimiz olur ama doğrudan çatışmayız” diye konuştu.
Evet, IŞİD tehlikeli bir örgüttür ve ortadan kaldırılması gerekir. Ama Türkiye’nin bu kavgada yer alacağını çok net biçimde açıklaması yanlış olmuştur. Bu bir anlamda IŞİD’e savaş ilanıdır. Sıcak çatışmaya girmek istenmemesi bir anlam ifade etmez, siz IŞİD’le savaşan güçlere istihbarat ve lojistik desteği veriyor, onların askerlerini eğitiyorsanız zaten savaşın içindesiniz demektir.
Burada doğru politika, coğrafi konumumuzu öne sürerek IŞİD’e karşı yapılacak askeri müdahalelere destekten uzak durmaktı.
++
Yapılan bu yanlışlık nedeniyle önümüzdeki aylarda Türkiye ciddi sorunlarla karşılaşabilir. IŞİD militanlarının Türkiye’ye sızması ve çeşitli kanlı terör eylemlerinde bulunması güçlü bir ihtimaldir. Bu tehlikeye karşı dikkatli ve tedbirli olmak hayati önem taşımaktadır.
Ortadoğu yıllardır işgaller, darbeler, iç savaşlarla kaynıyor, sadece Irak’ta ölenlerin sayısı 1 milyonu aştı. Suriye’deki çatışmalarda 200 binden fazla kişinin öldüğü belirtiliyor.
Türkiye şimdiye kadar Ortadoğu cehenneminden uzak durmuş, çatışmalarda bir tarafın yanında olmaktan özenle kaçınmıştı.
Milli Savunma Bakanı ile Başbakan’ın ardı ardına yaptığı açıklamalarda verdikleri bilgiler söz konusu anlayışın değiştiğini ortaya koyuyor.
++
Ortadoğu’daki tüm kavgaların temelinde paylaşılamayan petrol yatmaktadır. Büyük devletler bu petrole el koymak istemekte, petrolün bulunduğu topraklarda yaşayanlar dahil kimseye pay vermeye yanaşmamaktadırlar. Yani Türkiye’nin Irak ve Suriye’deki kavgalarda taraf olmasının kısa, orta ve uzun vadede kendisine kazandıracağı bir şey yoktur.
Bu gerçek apaçık ortadayken ülkemizi ve insanlarımızı IŞİD örgütünün hedefi haline getirmek vahim bir yanlış değil midir?