Türkiye’ye adım atar atmaz, Türkiye’yi şok eden bir haberle karşı karşıya geldim. Koç Holding’in veliahtlarından Mustafa Koç, 56 yaşında kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi. Bir anda Türkiye’nin gündemini oluşturdu.

Türkiye’nin en variyetli ailesinden biri. Türk halkına ekmek veren ve vergi veren Cumhuriyet döneminin marka olmuş ailesi. Ancak ölümü de tartışma konusu oldu. O kadar variyetli bir ailenin ferdinin, ölümü kalpten olabilir ancak o kalp ölümünü tetikleyen faktörleri de dinlediğimde hakikaten şok oldu. İlk önce Koç Ailesine başsağlığı diler Mustafa Koç’a rahmet dilerim.
GEZİ PARKINDA TAKDİR TOPLAMIŞTI
Gezi Parkı olaylarında, mağdur olan insanlar kucak açtığı için hedef olmuş ve tartışmaların içine çekilmişti. O nedenle kendisinin son hafızalarımıza kazınan böyle bir insancıl yaklaşımı da oldu. O nedenle onu şükran ve rahmet ile de anmak istiyorum.
Türkiye’deki gazetecilik yıllarımda dedesi Vehbi Koç ve babası Rahmi Koç ile tanışma imkanım olmuştu. Mustafa Koç ile tanışma imkanım olmadı. Ancak taziyeye gelen çok sayıda insandan çok iyi bir insan olduğunu dinledim. Zaten Gezi Parkı’nda mağdur olanları, yaralananları sahibi oldukları Divan Otelin kapılarını açarak onlara ilk yardımı sağlaması da ’’Adam gibi Adam’ ’dedirtmiş o tarihte de takdirimi toplamıştı. O nedenle bütün temennilere bakarak ben de kendisi hakkında tanımasam da aynı duyguları paylaşıyorum.
TABİİ Kİ ÖLÜMÜ SORU IŞARETLERİ İLE DOLU
Mustafa Koç’un yaşamını kaybetmesin, hastane kapı önüne çıkan doktorlardan dinledik. Kamuoyunda saklanan bir şeyler olduğunu doktorun acil verdiği ve soruları yanıtsız bıraktığı açıklamalarından hissettim. Mustafa Koç, kilolu birisiydi. Son yıllarda moda haline gelen mide küçültmesi operasyonu, yani midesine kelepçe taktırmış. Yaklaşık 4 ayda 40 kilo verdiği söyleniyor.
Aynı zamanda sabahleyin ağır spor hareketleri yapıyormuş. Ölüm haberini veren doktor, kalp krizi deyip olayı kapatırken, bu kelepçeyi hiç anmadı. Kızgın bir halde de spekülasyon yapmayın diyerek soruları susturdu. Sonra derlenen haberlerde olayın arkasında mideye takılan kelepçe ve 4 ayda 40 kilo veren insanın sanki intihar ettiği konuşulmaya başlandı.
Alışverişe gittiğim her yerde sokaktaki vatandaş bunu konuşuyordu. Türkiye’nin en önemli ailesinin hanedanı yaşamını yitiriyor. Ancak doktorlarımız, mideye kelepçe takan sektörü korurcasına, bu konuda tek bir eleştiri yapmadılar.
Yani, Mustafa Koç’un kalp krizinden vefatını biliyoruz da, onu tetikleyen faktörler anlatılmadı. Ancak sokaktaki insanlar doktorlardan önce yorumlarını yaptılar bile. Yani sokak bilinçli ya da bilinçsiz, ölümün 4 ayda 40 kilo verdiren mideye takılan kelepçeden kaynaklandığını düşünüyor.
PEKİ, BÖYLE ÖNEMLİ İNSAN BU YANLIŞI NASIL YAPAR
Eğitim olarak en üst düzey eğitim alan rahmetli Mustafa Koç’un nasıl böyle bir yanlış yaptığı ise merak konusu oldu. Bırakın, mideye kelepçe takarak 4 ayda 40 kilo vermeyi, sabahın erken saatinde en ağır spor hareketlerini yapmaktan bahsediliyor. Daha kalp yeni uyanmış, kalbe bu kadar yüklenilmeyeceğini herkes biliyor.
Onun da sanırım, bu konuda profesyonel yardım aldığı birisi vardır. Yani, Türkiye’nin en önemli insanı bana göre ihmal sonucu yaşamını kaybetti.
Doktorlarımızda bunu halktan saklayarak en azından Alı Koç’un ölümünün perde arkasını anlatmayarak başka benzeri ölümlere adeta davetiye çıkardılar. Ancak maalesef burada da tam bir Türkiye örneğini gördüm. Para her şeyin önünde.
Türkiye’nin en zengin ailesi, en sevdiği ferdini büyük bir acıyla toprağa verirken, toplumdan da bu olay saklanmamalı ve bilimsel yönü detaylı açıklanmalıdır.
Buna bazıları ecel, bazıları ihmal diye bilir ben ise hata diyorum.
Okumuş, insanlarda bazen böyle hatalar sonucu işte böyle yaşamlarını yitirebiliyor.
Allah rahmet eylesin, Mekanı Cennet ruhu şad olsun.