Geçen yıl, “Avrupa birliğine girmek üzereyiz, vizeler kalkacak” demişti sevinçle kardeşim. Ben de, “sen yine de git vizeni al” demiştim.

Allah biliyor ya hiçbir zaman inanmadım bu vizelerin kaldırılacağına.
Müslümanların en modern ülkesi olan Türkiye’yi kabul etmediler, bundan sonra içinde milyonlarca Suriyelinin barındığı yeni Türkiye’yi kabul etmeleri hiç mümkün değildi tabi bana göre…
Çünkü burada öyle söylenmiyordu.

Yine de içimden, inşallah böyle bir şey olur diye de dua ediyordum.
Sadece Avrupa değil, Türkiye’ye vize uygulayan bütün ülkelerin vizeleri kaldırmasını dilediğim içindi.
Ne tür sözler alındı, verildi bunu yöneticilerimiz daha iyi biliyor ama bir vize serbestisi dillendirdiğinde ben hiç inanmadım. Kapısında yıllardır bekletildiğimiz Avrupa neye göre vizeleri kaldıracaktı ki?

Havalar ısınıyor, kardeşimin, arkadaşlarımın bizi ziyaret etme zamanı geliyor. Dün konuşurken hatırlattım kardeşime bir yıl geçti hala vize ile geleceksin diye. Çok inat etti geçen yıl vize almamak için ve ben ona inşallah senin dediğin çıkar demiştim. Sonunda vize almak zorunda kalmıştı.
Şimdiki geldiğimiz nokta, malum…
Kriz giderek büyüyor. Sonunda krizler ya savaş, ya da barışla çözülür. Ben barıştan yanayım, ama size bir hatırlatma yapmak istiyorum. Hollanda ile kavga ederken bir şeyi atlıyoruz. Hıristiyan ve haçlı ordusu bunlar diyoruz ya…

Rotterdam belediye başkanının kim olduğunu öğrendiniz?
Aboutaleb yani Türkçe Ebu Talip Faslı bir Müslüman.

Kendisi 15 yaşında göçmen olarak Hollanda’ya gelmiş. Babası bir imam. Müslüman düşmanı saydığımız Hollanda’da büyük bir şehrin belediye başkanlığına kadar yükselmiş.
Bu adam sık sık uyum sağlayamayan Müslüman göçmenlerin geri dönmeleri gerektiğini söylüyor, bir belediye başkanı olarak Müslümanlara karşı Hristiyanlardan daha tepkili.
Biz yine başbakan Rutte ve Willders ile kavga edelim, hatta AB ye de nota verelim. Peki ya Ebu Talip’i ne yapalım?
Başlangıç aslında orasıdır. Konuşma yapacağınız şehirde izni ilk önce belediye başkanından alırsınız, orada sorun çıkarsa tabi yukarıya kadar iletilir ve sorun büyür. Şu anki durumumuz budur ama biz Müslüman kardeşimiz (!) Ebu Talip’i hiç dillendirmiyoruz.