ÜLKELERİNDEN kaçarak Yunanistan’ın Lesvos Adası’na ulaşan ve kamplara yerleştirilen Suriyeli mültecilere, yakınlarıyla iletişim kurabilmeleri için merkezi Ankara’da bulunan Globalstar şirketi yardım elini uzattı. Adadaki yaklaşık 7 bin Suriyeli mülteciye, Disaster Tech Lab adlı yardım kuruluşu aracılığıyla Globalstar uydu telefonlarıyla ücretsiz iletişim hizmeti sağlandı.

Globalstar Avrasya Yönetim Kurulu Başkanı Atilla Özçelik, “Disaster Tech Lab, Globalstar Avrupa ile irtibata geçerek Suriyeli mülteciler için hizmet istemiş. Globalstar Avrupa anlaşmayı sağlayınca biz de Yunanistan bizim kapsama alanımızda olduğu için Globalstar Avrupa ile aramızdaki özel anlaşmalar uyarınca Globalstar’ın adaya gönderdiği uydu telefonlarını ücretsiz hale getirerek haberleşme konusunu hallettik. Biz halen Türkiye’de kurulu uydu yer istasyonumuz üzerinden Doğu Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Asya’da bulunan 37 ülkeye uydu haberleşme ve internet hizmeti veriyoruz” dedi.
“TÜRKİYE’DE DE HİZMET VEREBİLİRİZ”
Türkiye’de de mültecilere iletişim hizmeti götürme konusunda yetkili makamlar gerekli görürse tüm imkanlarını kullanacaklarını söyleyen Özçelik, “Bugüne kadar yetkili makamlardan böyle bir talep gelmedi. Ancak Türkiye’deki mülteci kamplarında iletişimle ilgili bir sorun varsa ve yetkili makamlar gerekli görürse burada da tüm imkanlarımızı kullandırabiliriz. Globalstar telefonları kapsama alanı sınırı olmaksınız, herhangi bir baz istasyonu ya da benzeri bir kara yapılanması olmadan gökyüzünü gördüğünüz her yerden Globalstar uyduları aracılığıyla tüm dünya ile irtibatta kalmanızı sağlar” diye konuştu.