Türkiye’ye resmi ziyaret düzenleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel’le kameraların karşısına geçen Davutoğlu, Alman gazetecinin suçlayıcı ve provokatif sorusuna, “Buradaki sorularda eleştiriyi aşan suçlamalar var.

Sizin Başbakan’ın yüzüne bakarak bu soruyu sormanız, ülkemizdeki basın özgürlüğünü de gözler önüne seriyor”dedi. Türkiye’nin demokratik olgunluğundan gurur duyduğunu ifade eden Davutoğlu, son bire yılda iki seçim gerçekleştiğini, ve son seçimde katılımın yüzde 85 olduğunu, partisinin yüzde 49 oy aldığını hatırlattı. Seçim öncesi ve sonrası herkesinde istediği dilde propagandasını ve açıklamasını yaptığını hatırlatan Başbakan, seçimlerin uluslar arası gözlemcilerden de onay aldığını vurguladı. Davutoğlu, Türkiye ‘de kimsenin gazetecilik faaliyeti yüzünden hapiste olmadığını da ekledi. Alman gazeteciye, “Almanya’da ya da İngiltere’de bazı iller işgal edilmiş, keskin nişancılar, doçkalar, mühimmatlar bulundurulsaydı.
MÜLTECİLERİN DURUMU
Halep’in fiilen bir kuşatma altına alınmaya çalışıldığını ve siviller için yeni bir trajedinin söz konusu olduğunu belirten Başbakan, “Halep’e dönük olan bu gayriinsani saldırı bir an önce bitmelidir” dedi. Türkiye sınırına yakın bir noktada 30 bine yakın Suriyeli olduğunu anlatan Davutoğlu, bu konuda AB’nin de NATO’nun da devrede olması ve aktif çalışması gerektiğini söyledi.
MERKEL
Suriye’de binlerce sivilin Rus bombardımanına maruz kaldığını söyleyen konuk başbakan ise, “Mülteci kampında kalanlara Almanya da yardım edecek” dedi. Merkel, insan kaçakçılığına karşı Türkiye ile Almanya’nın birlikte çalışacağını da ekledi.