İZMİR’de, Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi bileşenleri, mülteci çocuklar ve kadınlara yönelik bir etkinlik düzenledi.

Mültecilerin savaş ve göç sonrası ihtiyaç duyduğu psikososyal destekle ilgili bu alanda çalışma yapan kitle örgütlerinin faaliyetleri devam ediyor. Konak Kent Konseyi Mülteci Meclisi bileşenleri, Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde, mülteci çocuk ve kadınlara yönelik bir etkinlik düzenledi. Yoğun ilgi gören etkinliğe çok sayıda mülteci çocuk ve kadın katıldı.

Türk Psikologlar Derneği İzmir Şubesi Çocuk ve Ergen Birimi’ndeki psikologlar, çocuklarla etkinliklere katılırken, diğer yanda kadınlara ise uzman psikologlar eşliğinde sanat terapisi uygulandı. İzmir Müzisyenler Derneği’nin marakas yapımı ile ritim atölyesi ve çocuk şarkıları ile eşlik ettiği etkinliğe, Konak Kent Konseyi Çocuk ve Muhtar Meclisleri, Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Derneği’nin üyeleri de katılarak destek verdi.

Etkinlikliğe katılan Türk Psikologlar Dernegi İzmir Şubesi Çocuk ve Ergen Birimi Yürütücülerinden Psikolog Pınar Akdemir, göçün bireylerin ruh sağlığı üzerindeki etkilerine değinerek, “Mültecilerin üç farklı kaynaktan gelen stresleri vardır. Kendi ülkelerindeyken yaşadıkları, göç sırasında karşılaştıkları zorluklar ve gittikleri ülkede yaşam kurmaya çalışırken karşılaştıkları zorluklardır. Bu noktada göç sonrası psikososyal desteğe ihtiyaç duyduklarını öğrendiğimiz bir grup mülteci çocuk ve anneleriyle birlikte olmak amacıyla çocuk şenliği düzenlemek istedik” dedi.