Cumhurbaşkanı’na örtülü ödenek kullanma imkanı tanıyan torba kanunun Meclis’ten muhalefetin vurdum duymazlığı sayesinde geçtiğini biliyor musunuz?
Kanun muhalefetin 32 ret oyuna karşılık 199 oyla kabul edildi. Şayet muhalefet milletvekilleri Meclis’e eksiksiz gelseydi söz konusu kanun çıkmayacak, 223 oyla reddedilmiş olacaktı. Halen Meclis’te Ak Parti’nin 312, CHP’nin 125, MHP’nin 52, HDP’nin 29, 6 küçük partinin 6 milletvekili var. Bağımsız da 11 milletvekili bulunuyor.
++
Peki, muhalefet milletvekilleri böylesine önemli bir oylama yapılırken neredeydi?
Muhtemelen çoğu uykudaydı.
Uykuda olmayanlar ise milletvekili aday listelerine girmek için ya önseçimde oy kullanacak delegelerin peşindeydi ya da genel merkez yöneticilerini ikna çabasındaydı.
++
Meclis’te torba kanunun yanısıra büyük kavgalar neden olan ve Türkiye’yi polis devletine dönüştüreceği iddia edilen İç Güvenlik Kanunu da kabul edildi.
Bu kanunla toplu eylemlerde yakalananlar 48 saate kadar hakim karşısına çıkarılmadan gözaltına tutulabilecek. Polisin üst, eşya, araç arama izni ile silah kullanma yetkisi genişleyecek. Eylemlerde Molotof kokteyl ve demir bilye atanlar 4 yıl, yüzlerini kapatanlar 5 yıl hapis cezasına çarptırılabilecek. İçişleri Bakanı, Jandarma Genel Komutanlığı ile Sahil Güvenlik Komutanlığında bazı başkan ve komutanları atayabilecek. Kanunla valilerin yetkileri de artırılıyor.
++
3 büyük muhalefet partisinin genel başkanları Kemal Kılıçdaroğlu, Devlet Bahçeli ve Selahattin Demirtaş, İç Güvenlik Kanununu Meclis’ten geçirmeyeceklerini sık sık tekrarlamış, bunun için ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını söylemişlerdi.
Keşke bu sözlerinin arkasında durabilseler, partilerinin milletvekillerini Meclis’e eksiksiz getirmeyi başarabilselerdi.
İktidar keyfi uygulamalar yaparken, Anayasa’ya uysun uymasın istediği kanunu Meclis’ten geçirirken herhalde en çok ülkedeki muhalefet boşluğuna güveniyor olmalı.