AK Parti’nin üç değişik araştırma şirketine yaptırdığı seçim anketleri tamamlandı. Anketlerde seçmene 7 soru soruldu.  Son ankette AK Parti’nin oy oranı yüzde 43,5 çıktı. AK Parti, seçime sayılı günler kala, kararsızların oyunu kazanmaya yönelik adımlar atacak.

ANKA’nın edindiği bilgilere göre;  AK Parti’nin 7 Haziran genel seçimler öncesi üç ayrı şirkete yaptırdığı anketler tamamlandı. Son yapılan üç ayrı kamuoyu araştırmasında oy oranların birbirlerine yakın çıktığı öğrenildi. Anket sonuçlarına göre; umduğunu bulamayan AK Parti’nin, seçime günler kala yeni söylemler üreterek, meydanlarda farklı bir performans sergilemek için kolları sıvadığı kaydedildi.
-SEÇMENE 7 SORU-
AK Parti’nin oy oranının düştüğü görülen Nisan ayı anketinden sonra, Mayıs ayı anketi de tamamlandı. Bu ankette AK Parti’nin oy oranının yüzde 43,5 çıktığı öğrenildi. Anketlere göre, MHP’nin oy oranını yükselttiği, HDP’nin barajı zorladığı, CHP’nin ise oy oranlarında bir değişikliğin görülmediği belirtildi. Anketlerden ortaya çıkan dikkat çekici bir sonuca göre ise muhalefetin özellikle ekonomik vaatleri seçmeni olumlu yönde etkiledi. Ankette kararsızların oy oranlarının beklenenden yüksek çıktığı tespiti yapıldı. AK Parti kamuoyu araştırmasında seçmene 7 ayrı soru sordu. 25 Mayıs’ta tamamlanan ankette seçmene; “Bugün seçim olsa oyunuzu kime verirsiniz, neden?” sorusu başta olmak üzere, çözüm süreci, muhalefet partilerinin vaatleri, liderlerin performansı, liderlerin söylemleri, başkanlık sistemi hakkında sorular yöneltildi. Seçmenden “Koalisyon mu, tek başına iktidar mı?” sorusuna da yanıt vermesi istendi.
-MUHALEFETİN EKONOMİK
VAADLERİ SEÇMENİ ETKİLEDİ-
AK Parti seçmene muhalefetin vaatlerini sorarken anket katılanların yüzde 51’i muhalefetin ekonomik vaatlerini inandırıcı buldu. AK Parti anketinde muhalefetin özellikle ekonomik vaatlerinin seçmeni olumlu yönde etkilemesi dikkat çekti.
-KARARSIZLAR SEÇİMİ
ETKİLEYECEK-
Ankette yöneltilen, “7 Haziran Genel Seçimlerinde oyunuzu kime verirsiniz, neden?” sorusuna karşın kararsız olduğunu belirtenlerin oranlarının yüksek çıktığı gözlendi. Kararsızların oranının “tek başına iktidar olma umutları artırdığı” AK Parti’de, “her ne kadar muhalefetin ekonomik vaatleri olumlu sonuç verse de seçmenin hala AK Parti’ye kayabileceği” yorumları yapıldı.
-“TEK BAŞINA İKTİDAR MI,
KOLASİYON MU?”-
Ankette seçmene, “Tek başına iktidar mı yoksa koalisyon mu?” sorusu da yöneltildi. Seçmen, daha çok “tek başına” iktidardan yana tavır koysa da “koalisyonun olabileceğini” belirtenlerin oranının da az olmadığı kaydedildi.
-LİDERLERİN PERFORMANSI EŞİT –
Anketlere göre 4 siyasi parti liderinin miting performansı seçmenin takdirini kazandı. Vatandaşlar, liderlerin meydanlarda heyecan ve umutlu olduğunu, seçim vaatlerine vatandaşı inandırabildiği ve umutları artırdığını savundu. Anketten, Başbakan Ahmet Davutoğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın seçim performanslarının birbirlerine yakın çıktığı bildirildi.
-DAVUTOĞLU ILIMLI, KILIÇDAROĞLU KARARLI, BAHÇELİ GERGİN, DEMİRTAŞ SOĞUKKANLI-
Ankette, seçim maratonu süresince Davutoğlu’nun daha ılımlı ve yumuşak bir üslup kullandığı, Kılıçdaroğlu’nun önceki seçimlere göre daha kararlı olduğu, Bahçeli’nin ise gergin ve sinirli olduğu tespitleri yapıldı. Demirtaş’ın ise diğer liderlere göre daha soğukkanlı ve coşkulu olduğu ifade edildi.
-BAŞKANLIK SİSTEMİ SEÇMENİN GÜNDEMİNDE YOK-
AK Parti anketine göre vatandaşın gündeminde başkanlık sistemi bulunmuyor. Kararsız kalan, görüş bildirmeyen ve başkanlık sistemini istemeyenlerin oranın toplamının yüzde 80 bulduğu sonucunu veren AK Parti anketinde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın özellikle istediği başkanlık sistemine destek ise yüzde 20’de kaldı.
.-AK PARTİ YENİ SÖYLEM VE
PERFORMANS SERGİLEYECEK-
ANKA’nın edindiği bilgiye göre, AK Parti seçime kısa bir süre kala yaptırdığı anket sonuçlarından tatmin olmadı. AK Parti kısa sürede, özellikle kararsızların oyunu kazanmak ve oy oranını artırmak için çalışmalarını yoğunlaştıracak.
Başbakan Davutoğlu’nun meydanlarda, “AK Parti ile Gelişen ve Değişen Türkiye” vurgusu yapacağı, AK Parti iktidarları döneminde özgürlük, demokrasi gibi alanlarda atılan adımlara daha fazla dikkat çekeceği kaydedildi.

FACEBOOK YORUMLARI