İster partili cumhurbaşkanı, ister başkan olsun, Erdoğan’ın görev süresi 2019’da sona erecek. Yeniden seçilemezse Beştepe Sarayı’na veda edecek.

O halde başta CHP olmak üzere muhalefet partilerinin, Erdoğan’ın sanki sonsuza kadar bugünkü konumunda kalacağını düşünmesi ve öyle davranması son derece yanlış.
Muhalefetin vakit geçirmeden önümüzdeki seçimde Erdoğan’a rakip olabilecek yüksek profilli bir başkan adayı araması ve onu 2019’a hazırlaması gerekir.
++
Bu aday herhalde Ekmelettin İhsanoğlu gibi biri olmamalıdır.
Bugünden bakıldığında vatan, Cumhuriyet, Atatürk ve laiklik sevgisiyle ön plana çıkan ve toplumun hemen her kesiminde sempati kazanan Nobel ödüllü Prof. Aziz Sancar benim aklıma ilk gelen isim oluyor.
Elbette başka adaylar da bulunabilir ve bunlar arasında hangisi kamuoyunun en çok ilgisini, beğenisini çekiyorsa onun üzerinde anlaşılabilir.
++
Türkiye Pazar gününden itibaren Avrupa Birliği ülkelerinin de kaygıyla izlediği gibi demokrasiden biraz daha uzaklaştı. Erdoğan, hükümet üzerinde de, Parlamento üzerinde de, bürokrasi üzerinde de mutlak bir güç sahibidir artık.
Böyle bir tabloyu nutuklar atarak, Erdoğan’a ağır eleştiriler yönelterek, hakaretler yağdırarak değiştirmek mümkün değil.
Akla da, demokrasiye de uygun olan Erdoğan’ı seçimle köşesine çekilmek zorunda bırakmaktır.
++
Peki, Erdoğan 2019 seçimini de kazanırsa nasıl bir tabloyla karşılaşırız?
Öyle bir durumda bugüne göre egosu katlanmış bir Erdoğan’la karşı karşıya kalırız.
Bunun yaratacağı sorunlar herhalde bugünkünden kat ve kat fazla olur.
++
Özetleyecek olursak:
Türkiye’nin diktatörlüğe gidişten kurtuluş yolu demokratik sistem içinde vardır.
Dikkatler 2019 seçimine yoğunlaştırılmalıdır.