Ak Parti’nin ezici çoğunlukla yeniden tek başına iktidar olması muhalefette mevcut liderlerle yola devam edilemeyeceğini, edilse bile bir yere varılamayacağını açıkça gösterdi.
Şimdi muhalefet partileri Yunanistan’da yaşlı ve yıpranmış siyasilere karşı ortaya çıkan ve iktidara gelen 41 yaşındaki Aleksis Çipras’ın bir benzerini bulmak zorunda. Onun kadar mütevazı, onun kadar sempatik, onun kadar mücadeleci…
++
Şu aşamada yeni ve iddialı bir liderin siyaset arenasına çıkmasının önündeki en büyük engel, gerek CHP ve gerekse MHP’de yaşanan ikinci adam sıkıntısı… İki partinin liderleri de kendilerine rakip olabileceğini düşündükleri iddialı isimleri yanlarından ve Meclis’ten uzak tuttular çünkü. (HDP’yi denklemin dışında tutuyorum. Onlar etnik siyasetten kopup Türkiye partisi olamadılar.)
İsmet İnönü CHP’sinde Celal Bayar ve Adnan Menderes gibi iki büyük lider yetişmiş ve kurdukları Demokrat Parti’yle (DP) üst üste üç seçim kazanmayı bilmişlerdi.
27 Mayıs 1960 darbesinin siyasete vurduğu acımasız kılıcın ardından DP’nin mirasçısı Adalet Partisi’nin (AP) içinden Süleyman Demirel gibi toplumun çoğunluğunu kucaklayan bir lider doğmuştu.
12 Mart 1971’de ise bu askeri müdahaleye CHP’nin lideri İsmet İnönü sessiz kalırken partinin Genel Sekreteri Bülent Ecevit karşı çıkmıştı. Ecevit söz konusu çıkışıyla kurultayda İnönü’yü devirdi, liderliği ele geçirdi.
12 Eylül 1980 askeri darbesinin sonrasında sivil hayata geçiş ise Türkiye’ye Turgut Özal gibi yeni bir lider kazandırdı.
28 Şubat 1997’de ordu yönetime tam el koymasa da Milli Güvenlik Kurulu’nda (MGK) aldırdığı kararlarla Necmettin Erbakan başkanlığındaki RP-DYP Hükümeti’nin düşmesini sağladı. Bu olay da Türk siyaset sahnesine Recep Tayyip Erdoğan’ın çıkmasının yolunu açtı, Ak Parti 2002 seçiminde tek başına iktidar olmayı başardı.
++
1 Kasım 2015’teki seçimin ardından yeni bir süreç başladı.
Bakın, yakından tanık olacaksınız, bu sürecin sonunda da Türkiye bir lider bulacaktır.
Siyaset alternatif yaratmak zorundadır. Bugün Erdoğan-Davutoğlu ikilisine karşı Kılıçdaroğlu ve Bahçeli çok zayıf kalmaktadır. Onların yarattığı boşluk mutlaka dolacaktır. Bu beşinci parti çatısı altında olur, CHP’de olur, MHP’de olur, ama mutlaka olur…