Erzurum Müftü Vekili Celal Büyük, kargaşa ve fitne çıkarmanın, terör olaylarının dinen haram olduğunu söyledi. Teröre yardım ve destekte bulunmanın da haram olduğuna dikkati çeken Celal Büyük, “Terör dinen haramdır, fitne çıkarmak, kargaşa çıkartmak haramdır. Tabi bunlara yardım etmek, yardımcı olmak, destek olmak da o oranda haramdır” dedi.
Son günlerde İslam coğrafyasında terör olaylarının arttığına işaret eden İl Müftü Vekili Celal Büyük, ülkemizin terör olaylarından çok etkilendiğini belirtti. İslam dininin ‘barış dini’ olduğuna dikkati çeken Celal Büyük, müslümanların yaşadığı coğrafyanın güven yurdu olması gerektiğini bildirdi. Kuran-ı Kerim’in insanı yaşatmayı ve hayat vermeyi emrettiğini vurgulayan Celal Büyük, yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Bir insanı öldürmek bütün bir insanlığı öldürmek olarak kabul edilir. Bir insanı yaşatmanın bütün bir insanlığı yaşatmak olduğunu Kuran-ı Kerim bize haber vermektedir. Müslümanlar yaşadıkları coğrafyada, farklılıkları bir ayrılık unsuru olarak görmeden, aynı Allah’a inanan, aynı Peygambere iman etmiş, günde beş vakit aynı kıbleye yönelen insanlar olarak, birlik içerisinde selam ve eman yurdu haline dönüştürmemiz gerekiyor. İnsanların dillerinin, renklerinin farklı oluşu, Allah’ın varlığının ve birliğinin alametlerindendir. Bunlar bir ayrışma vesilesi olamaz. Bunlar birbirimize karşı bir üstünlük vesilesi olamaz. Bizler asırlardan beri bu coğrafyalarda dillerimizin, renklerimizin farklı olmasına rağmen Kuran’dan aldığımız ilhamla kardeşçe yaşadık. Bundan sonra da inşallah yaşamaya devam edeceğiz. Terör dinen haramdır, fitne çıkarmak kargaşa çıkarmak haramdır. Tabi bunlara yardım etmek, yardımcı olmak destek olmak da o oranda haramdır. Dolayısıyla biz kendi bulunduğumuz coğrafyayı eman yurdu, selam yurdu, barış yurduna getirme noktasında, çevremizde gördüğümüz aksaklıkları da en yakın kolluk kuvvetlerimize haber vermekte dini bir görevdir. İnşallah böyle yaparsak memleketimiz eman ve selam yurdu haline dönecektir. Kargaşa çıkarmak fitne çıkarmak, terör eylemlerinde bulunmak haramdır. Bunlardan uzak durmamız gerekiyor.”