Gazeteciler Cemiyeti seçilmiş kurullar bilgilendirme toplantısı önceki gün yapıldı. Yönetim kurulu, Denetim Kurulu, Onur kurulu ve Basın Meclisi üyeleri, Gazeteciler Cemiyeti’nin Mehmet Sürenkök Konferans Salonunda bir araya geldi.

 

Onur Kurulu Başkanı Ercan San, Denetim Kurulu Başkanı Doğan Bulgun ve Seçici Kurulu Başkanı Seva Erten ile katıldığı toplantıyı bir konuşmayla açan Gazeteciler Cemiyeti Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Bilgin, ülkemizin İçinde bulunduğu durumu anlatacak sözcükler bulamıyorum diyerek “ Anayasa mahkemesi kararının Cumhurbaşkanı tarafından kabul edilmez olarak nitelendirilmesi, kabul edilemez bir durumdur” dedi.
Bilgin, Dündar ve Gül’e ziyaret için yapılan dört başvurunun da Adalet Bakanlığı tarafından reddedildiğini belirterek tanık olduğu ülkemizdeki ihtilal dönemlerinde bile kısıtlayıcı tedbirler dışında baskı yaşanmadığını vurguladı. 70 inci yaşını kutlayan gazeteciler Cemiyetinin üç başkanının hapis cezaları aldığını hatırlatan Bilgin” öyle bir bayrak ve miras aldık, biz de sürdüreceğiz, sizden aldığımız güç, mazinin bize verdiği görev ile bu mücadeleyi sürdüreceğiz, sesinizi yükseltmeyin diyorlar, susmayacağız, suskun kalmayacağız.” dedi.
Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgini iki yılda tamamlanan Özgürlük İçin Basın projesi hakkında da bilgi verdi. 2 bin iletişim öğrencisi ve gazeteci ile yüzden fazla akademisyen ve uzmanla yapılan çalışma sonunda ortaya çıkan 597 sayfalık raporu da gösteren Bilgin bu raporun Avrupa Ülkeleri Büyükelçilerine de sunulduğunu hatırlatarak, raporda yer alan bir yılda 104 bin erişim engellemesi yapıldığına dikkat çekti.
Toplantıda daha sonra söz alan Yaşar Aysev, Toplumsal Olaylarda Gazetecinin Sorumluluğu başlıklı bir konuşma yaptı. Yaşar Aysev’in konuşmasının tam metnini gazetenizde bulabilirsiniz.
Daha sonra söz alan Basın Meclisi Üyesi Orhan Uğuroğlu, Cemiyetimiz tarafından yürütülen Özgürlük İçin Basın projesini gurur verici bulduğunu söyledi. Uğuroğlu şehit cenaze törenlerinde siyasilerin en önde görülmeleri, tabuta en yakın kişi olmalarını eleştirerek ‘bırakın aileler acılarını yaşasın’ dedi.
Daha sonra söz alan Ertürk Yöndem de program hazırladığı dönemlerde Güneydoğu Anadolu bölgesinde yaşadıklarını anlatarak bunlardan ders çıkartılması gerektiğini söyledi.
Usta Gazeteci Mete Akyol da yaptığı konuşmada öncelikle Basın Kartlarının, basın meslek örgütleri tarafından verilmesi gerektiğini savundu. Atatürk’ün iki kurtuluş savaşı verdiğini ikisinden de başarılı olduğunu, Atatürk Devrimlerinin de bir Rönesans olduğunu vurguladı.
Üyelerimizden Turgut Er basın kartlarının tarihçesini anlatarak Basın yayın genel Müdürlüğünce verilmesinin daha uygun olacağını savundu.
Daha sonra söz alan üye İsmet Solak da basın kartları komisyonundaki çalışmalarını anlattı. Son olarak kürsüye gelen Gazeteciler Cemiyeti Genel sekreteri Ümit Gürtuna da basın kartları konusunda görüşlerini açıkladı.
Gazeteciler Cemiyeti Seçilmiş Kurullar toplantısı sonrasında şu ortak bildirir yayınlandı:
Gazeteciler Cemiyeti Seçilmiş Kurullar toplantısında ülkemizin karşı karşıya kaldığı genel sorunlar ile basının yapısal, genel ve güncel sorunları ele alınarak değerlendirilmiştir.
Türkiye’miz iki ciddi tehditle karşı karşıyadır, birinci tehdit ülke ve ulus bütünlüğümüze yönelik bölücü terör faaliyetleridir. İkinci temel sorunumuz ise düşünce ve ifade özgürlüğünün önündeki engeller, yargıya duyulan güvensizlik, ve demokrasimimizi zafiyete uğratan uygulamalardır.
Bu bağlamda; Terör adeta demokrasiyi, insan hak ve özgürlüklerini çiğnemek için bahane olarak kullanılan bir araç haline gelmiştir.
Ülkemizin, bölgemizin ve dünyamızın giderek, sanki Rönesans hiç yaşanmamış gibi, ortaçağ koşullarına sürüklenmekte olduğunu söylemek, aşırı karamsarlık sayılmamalıdır.