MUĞLA’nın Ortaca İlçesi Sarıgerme Mahallesi’ndeki Pisilis Antik Kenti’ne bir otelin özel mülkiyetinde kaldığı için alınmadıklarını ileri süren Ege Yolcu Motosiklet Grubu üyeleri tepki gösterip, buranın bir an önce turizme kazandırılmasını istedi.

Ege Yolcu Motosiklet Grubu’nun 60 üyesi geçen 21 Şubat’ta, Sarıgerme Mahallesi’ndeki Pisilis Antik kenti’ni ziyarete geldi. Ancak, antik kentin özel mülkiyetleri içinde kaldığını belirten İber Otel Sarıgerme Park görevlileri, iddiaya göre motosikletli gruba izin vermedi.

MUGLA'NIN ORTACA ILCESI SARIGERME MAHALLESI'NDEKI PISILIS ANTIK KENTI'NE BIR OTELIN OZEL MULKIYETINDE KALDIGI ICIN ALINMADIKLARINI ILERI SUREN EGE YOLCU MOTOSIKLET GRUBU UYELERI TEPKI GOSTERIP, BURANIN BIR AN ONCE TURIZME KAZANDIRILMASINI ISTEDI.(FOTO: CIHAN KAYA / ORTACA, DHA)
MUGLA’NIN ORTACA ILCESI SARIGERME MAHALLESI’NDEKI PISILIS ANTIK KENTI’NE BIR OTELIN OZEL MULKIYETINDE KALDIGI ICIN ALINMADIKLARINI ILERI SUREN EGE YOLCU MOTOSIKLET GRUBU UYELERI TEPKI GOSTERIP, BURANIN BIR AN ONCE TURIZME KAZANDIRILMASINI ISTEDI.(FOTO: CIHAN KAYA / ORTACA, DHA)

Muğla İl Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın tanıtım kitapçılığında yer almasına rağmen Pisilis Antik Kenti’ni gezmelerine izin verilmesine tepki gösteren Ege Yolcu Motosiklet Grup Başkanı Nadir Şahin, bu durumun anlaşılamaz olduğunu söyledi. Türkiye’nin en önemli kentleri arasında bulunan İstanbul, İzmir ve Antalya’dan gelen motosikletlilere bölgeyi gezdirdiklerini belirten Şahin, “Motosiklet tutkunlarına Pisilis Antik Kenti’ni de tanıtmak istedik. İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün yanı sıra valiliğin, kaymakamlığın, belediyenin tanıtım kitapçıklarında yer alan antik kentin otellerin özel mülkiyetinde olması nedeniyle ziyaretçi kabul edilmiyor. Büyük bölümü İngiltere, İspanya ve Hollanda’dan gelen turistler dahi kabul edilmiyor. Kültür varlıkları herkesindir. Bir an önce bu güzide antik şehrin turizme kazandırılması gerekir” dedi.