“Rusya’nın iki pilot nedeniyle Türkiye gibi bir dostunu kaybettiği” eleştirisinde bulunan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Moskova’dan yanıt geldi. Dışişleri Sözcüsü Mariya Zaharova “Bu kelimeleri olmaları gerektiği gibi sıralayalım: Rusya, Türkiye yüzünden iki pilotunu kaybetti” dedi.

Mariya Zaharova, Facebook’tan yaptığı açıklamada Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın muhtarlarla toplantısında kullandığı sözlerin sırasının yanlış olduğunu öne sürerek “Medya, Erdoğan’ın, Rusya iki tane pilota Türkiye gibi bir dostunu kaybetti, sözlerine yer verdi. Şimdi de bu kelimeleri olmaları gerektiği gibi sıralayalım: Rusya, Türkiye yüzünden iki pilotunu kaybetti” dedi.
Facebook açıklamasına yer veren Sputnik ise, “Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin Rus uçağını düşürüp bir pilotun teröristlerce öldürülmesinin ardından başlayan krize yeni bir yorum getirerek, olayı ‘iki pilotun’ ölmesine indirgemişti. Erdoğan, ‘Rusya iki tane pilota Türkiye gibi bir dostunu ne yazık ki kaybederek böyle bir hamleye girdi’ ifadelerini kullanmıştı” diye yazdı.