Rusya’nın Suriye rejimi ile Suriyeli Kürtler arasında “arabulculuk” yaptığı doğrulandı.  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov,  Moskova’nın Suriye’nin egemenliği ve devlet olma niteliğini korumak amacıyla Şam ile Suriyeli Kürtler arasında arabuluculuk yaptığını ifade etti.

Sergey Lavrov, Izvestia gazetesiyle yaptığı mülakat sırasında Moskova’nın Şam ile Suriyeli Kürtler arasındaki görüşmelerde “arabuluculuk” yaptığını teyid etti.

Lavrov, ülkesinin birleşik bir Suriye’nin korunması amacıyla Suriye hükümeti ile Suriyeli Kürtler arasında “ortak bir anlayışın” sağlanması için çaba gösterdiğini söyledi.

Mülakatı aktaran Russia Today ise “Rus Dışişleri Bakanı, Suriye hükümetinin YPG ile görüşmeleri yaptığını da doğruladı” dediği haberinde Lavrov’un “Böyle bir diyaloğun yararlı olduğuna inanıyoruz” sözlerine dikkat çekti.

Lavrov,  Şam ile Kürtler arasında anlaşmaların yapılması için “önemli bir potansiyel bulunduğunu, tarafların birçok ortak çıkarı olduğunu ve aralarındaki müzakerelerin olumlu geliştiğini” belirtti.

Suriye’nin bir federasyon olup olmayacağına ilişkin kesin bir şey söylemekten kaçınan Lavrov, “Kürt sorununun Suriye’nin devlet olma vasfının korulması konusunda kilit bir faktör” olduğunu da fade etti.