Cumhurbaşkanı Erdoğan son günlerde çok moralsiz görünüyor.
Bunun nedeni toplu açılış törenlerinde yaptığı uzun konuşmaların yarattığı yorgunluk mudur, yoksa Ak Parti’nin sık sık yaptırdığı seçim anketlerinden çıkan sonuç mudur?
Öğrendiğime göre, söz konusu anketler Ak Parti’yi birinci çıkarıyor ama Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğu yakalayacağını ya da en azından tek başına iktidara geleceğini net biçimde söyleyemiyor, işi getirip HDP’nin barajı aşıp aşamayacağı noktasında düğümlüyor.
Şampiyonluk yarışını kesin olarak kaybeden Beşiktaş’ın Teknik Direktörü Biliç’in ekranlara ve gazete sayfalarına yansıyan boynu bükük görüntüsü ile Erdoğan’ın eski heyecanından, coşkusundan, aşırı özgüvenli halinden uzak görüntüsü arasında önemli bir benzerlik var sanki.
++
Ak Parti tek başına iktidara gelir ancak Anayasa’yı değiştirecek çoğunluğu elde edemezse Erdoğan bir süre daha fiili durum yaratarak yetkilerini zorlar, hem Cumhurbaşkanlığı hem Başbakanlık yapmaya çalışır, ancak son toplamda Beştepe Sarayı’nda giderek yalnızlığa gömülür, muhtarlarla baş başa kalır.
İkinci ihtimal, yani Ak Parti’nin tek başına iktidar olamaması ise Erdoğan’ı yukarıdaki ihtimalden daha fazla sıkıntıya sokar. O zaman muhalefet, Erdoğan’ın halk desteğini yitirdiğini belirterek Cumhurbaşkanlığı seçiminin yenilenmesini isteyebilir. Kaldı ki böyle bir talep olmasa bile Erdoğan’ın 2023’e kadar Ak Parti’yi iktidarda, kendisini Saray’da gören hesabı çökmüş olur, yeni bir yol haritası zorunlu hale gelir.
++
Erdoğan’ın yaşadığı moralsizlikte yakın çevresinin oynadığı rol tartışılmalıdır.
Ona seçimle gelip seçimle gidecek bir siyasi aktör değil, dünyaya ve Türkiye’ye Allah’ın lütfu bir lider gibi davranmasalar, kişiliğini gereksiz yere yüceltmeseler, yeteneklerini abartmasalar, aşık olduklarını ilan etmeseler belki her şey çok daha kolay olurdu.
++
Erdoğan’ın yüzünün gülmesinin, huzuru bulmasının yolu, 7 Haziran’da Ak Parti’nin oylarının şöyle ya da böyle çıkmasında değil, demokrasiye katıksız biçimde inanmasında, “Beni halk seçti, halkın desteği kaybolunca köşeme çekilirim” diyebilmesindedir.