Akıllı telefon ve mobil cihaz sektörü son 6-7 yılda devasa biçimde büyüdü ve dünyanın en çok para akışı olan pazarlarından biri haline geldi. Bir çok marka, binlerce farklı ürüne sahip olan ürün yelpazesiyle tüketicilerin karşısında yer alıyor ve birbirleriyle rekabet ediyorlar.

Özellikle Samsung ve Apple firmaları mobil cihaz sektörünün iki büyük devi olarak pazardaki en büyük paya sahipler. Ancak son zamanlarda Çinli mobil cihaz üreticileri, ürettikleri kaliteli ürünlerle kullanıcıların büyük beğenisini toplamaya başladı. Böylece büyük şirketlerin payları düşerken, küçük şirketlerin payı yükseldi.

veri1

2016 yılının ilk çeyreğini bize sunan verilere göre, mobil cihaz sektörünün lideri %23.2’lik payla Samsung oldu. Ancak lider olması yükselişte olduğu anlamına gelmiyor çünkü Samsung satışları giderek geriliyor. Apple firması ise yaklaşık %15’lik Pazar payına sahip ancak 2015’e göre 10 milyon daha az cihaz sattı ve Samsung gibi gerileyen şirketler arasında yerini aldı.

Son yıllarda fiyat-performans ürünleriyle oldukça beğenilen Çinli üreticiler de pazar paylarını artırmaya devam ediyorlar. Çinli firmaların başında gelen ve Türk operatör şirketleriyle birlikte çalışan Huawei, 2016’nn ilk çeyreğinde pazar payını %3 artırmış durumda. Huawei firmasını, Oppo ve Xiaomi takip ediyor. Böylelikle Çinli firmalar “Biz de buradayız!”diyerek , Samsung ve Apple gibi devlere mesaj veriyor.