Karma dövüş sanatı olan MMA 2017 Dünya şampiyonu Adem Demir,” Bu spor ülkemizde kafes dövüşü olarak biliniyor ve insanlar kafes deyince korkuyorlar. Bu sporunda kuralları var. Kural dışı bir hareket olduğu zaman diskalifiye oluyorsun. Yani öyle adam öldürme gibi bir durum söz konusu değil”

MMA 2017 Dünya şampiyonu Adem Demir, karma dövüş hakkında düşüncelerini aktardı.

Ülkemizde futbol ve basketbol dışında fazla ilgi görmeyen spor dalları günden güne devlet yardımıyla gençlere tanıtılarak spor dallarına ilginin artırılması hedefleniyor. Ülkemiz genç nüfusa sahip olmasına rağmen bu potansiyeli kullanamayıp olimpiyatlarda farklı ülkelerdeki sporcuları kendi vatandaşlığına geçirip yarışmalara katılıyorlar.

Ne yazık ki acı bir durum olsa da futbol ve basketboldaki başarısızlığımızın dışında göğsümüzü kabartacak başarılara da imza atabiliyoruz. Bunlardan bir tanesi de ülkemizde kafes dövüşü olarak bilinen, gerçek ismi karma dövüş sanatı olan MMA da kazandığımız başarı. Bu başarının mimarı olan 2017 Dünya MMA şampiyonu Adem Demir ile savunma sanatları üzerine röportaj yaptık.
Spor camiası sizi tanıyor. Bir de sizi tanımayanlar için kendinizi tanıtabilir misiniz?
Adem Demir: 1985 Ankara Altındağ doğumluyum ama aslen Ağrılıyım. Babamın elimden tutmasıyla spor hayatına taekwondoyla başlayıp (MMA) karma dövüş sanatıyla sonlandıracağım bir yola girdim.

Babanızın elinizden tutmasıyla spor hayatına başlamışsınız. Başladığınız zamanı anlatabilir misiniz?

Demir: Küçükken evimizin orada çocuklar taekwondaya gidiyordu. Ben de onlara bakarken babam sende gitmek istermisin diye sordu. Bende isterim dedim ve elimden tuttu götürdü ve hocama teslim etti.
1993 yılında kulüpler arası ilk taekwondo şampiyonluğunu aldım, şampiyon olunca ve içimdeki istek de artınca Ankara şampiyonluğu gibi birçok başarılar elde ederek buraya kadar geldim. Bu başarıları elde ederken taekwondo ya karşı içimde çok büyük bir sevgi vardı. Çünkü bizler varoş bir ortamda yetiştiğimiz için varoş ortamlar sert oluyor. Bende de cesaret olduğu için bu yolda yürümüş oldum.

Belinize ilk kuşağı bağladığınızda kendinizi nasıl hissettiniz?

Demir: İlk beyaz kuşağı belime bağlandığı zaman kendimi çok garip hissetmiştim. Çünkü işin acemisiydim. Hocam benim elimden tutarak bu zamana kadar, 2. Kademe antrenörlük belgemi almamı sağladı. Bu sporda destek çok önemli. Eğer hırsın olmazsa bu branşta bir şey yapamazsın. Yediğin yumruklar, aldığın darbelerden sonra elimi yukarıya kaldıramaz hale gelip yorgun oluyordum.
Bizler bu sporu yaparken işe giderdik, okula giderdik yani zor şartlar altında yürüdük bu yolda fakat hedefimde hep vardı bir dünya şampiyonu olmak. Bu nedenle hep istedim ve büyük bir hırsla çalışarak yaparım dedim yaptım. Eğer bir kişi de istek, arzu, hırs olmazsa bir şey yapamaz. Yani antrenmanda canın yanmazsa canını yakarlar.

Varoş ortamlarda büyüdüm dediniz. Onun için mi savunma sanatlarını seçtiniz?
Demir: Varoş ortamlar acımasız. Hayat bize hep arka yüzünü gösterdi. Çünkü ben yokluk içinde büyüdüm. Bundan dolayı hep başarıyı istedim. Eğer varlık içinde büyüseydim bu başarıları belki de elde edemezdim. Bu işi ben para için değil, İstiklal Marşımız okutmak, bayrağımızı yurt dışında kaldırtmak için çalıştım ve bunu da başardım.

MMA 2017 Dünya şampiyonu
MMA 2017 Dünya şampiyonu

Gençlere ne önerirsiniz?

Demir: Spor bir yaşam biçimidir. Nasıl yemeğe ihtiyaç duyuyorsak spora da öyle ihtiyaç duymalıyız. Spor insanı gerçekten kötülükten korur. Çünkü bir spor ahlakı vardır. Son zamanlar da devletimizde spora destek veriyor. Bugün Amerika olimpiyatlarda 128 madalya alıyor. Bizim ata sporumuz olan güreşte daha yeni 3 tane altın madalya aldık bu acı bir durum. Bizim gençlerimizin gözü kara gerçekten isteseler yapmayacakları bir şey yok. Gençlere tavsiyem spor salonlarına gitsinler, aile yaşam merkezlerine gitsinler çünkü spor bir hayattır.

Son zamanlardaki açılan spor salonlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Demir: Yeni açılan spor salonlarında eğitmen yok, ahlak yok bunun nedeni bilmeyenlerin eline geçti. Antrenörlük belgesi yok adam ticari olarak salon açıyor. Bu salonlar birde isim yapmışlar ve gidiyorsun eğitmen yok. Bu duruma Gençlik ve Spor Bakanlığı el atmalı. Böyle salonlarda paran varsa eğitmenlerle çalışırsın, yoksa içeride kendi başına bilmeden bir şeyler yaparsın.

Biraz da başarılarınızdan bahsedebilir misiniz?

Demir: İlk olarak 1993 yılında taekwonda da kulüpler arasında altın madalya, Ankara birinciliği, Türkiye seçmelerinde üçüncü oldum daha sonra kick boks da ve MMA da birçok ödüller aldım.

Yurt dışına gittiğiniz zaman ülke olarak hangi seviyedeyiz?

Demir: Yurt dışında sporla uğraşan insan başka bir işle uğraşmıyor. Bizim ülkemizde böyle bir durum yok. Eğer senin bir başarın varsa devlet o zaman alır yanına yoksa seni teşvik etmiyor bu konuda.
Türk sporcuları nasıl buluyorsunuz?
Demir: Bizim sporcularımızın istediği zaman yapamayacakları bir şey yok ama bizde antrenman kültürü yok. Yabancı sporcularda bir disiplin var. Sporcular sabah, öğle, akşam antrenmanlarını yapıyorlar. Bizimkilerde havuz başında güneşleniyorlar.

Karma dövüş sanatı olan MMA da ödül aldınız. Biraz anlatabilir misiniz?

Demir: Bu yıl içinde Antalya Kemerde düzenlenen şampiyonada ağır siklette şampiyon oldum. Bu şampiyonada her branşta yaklaşık olarak iki bine yakın sporcu vardı. Bizim rakibimizde 14 kişiydi. Final maçında rakibim Romanyalı 2 metre 10 cm boyunda olan bir sporcuydu. Maça çıktım ve mağlup ederek şampiyon oldum. Ben hiçbir maçıma yenileceğim diye çıkmadım. Çünkü hedefin olmadığı yerde başarı olmaz.
Bu spor ülkemizde kafes dövüşü olarak biliniyor ve insanlar kafes deyince korkuyorlar. Bu sporunda kuralları var. Kural dışı bir hareket olduğu zaman diskalifiye oluyorsun. Yani öyle adam öldürme gibi bir durum söz konusu değil. MMA de bütün savunma sanatları içindedir. Bu sporda kondisyon çok yüksektir. Antrenmanlar çok ağırdır. Bu dövüşte hafif, orta ve sert olarak çeşitli kademeler var. Bu spor yapılırken kask dibi tekmelik gibi koruma yöntemleriyle kendini koruyorsun.Bu spor dünyada yasal. Biz de federasyon olarak varız ama Gençlik ve Spor Bakanlığına bağlanmadık bağlanmak içinde gerekli başvuruları yaptık.

Savunma sanatlarındaki danlardan kaçına sahipsiniz?

Demir: MMA ikinci kademe antrenörüyüm, budo da ikinci kademe antrenörüyüm, wushuda da ikinci kademe antrenörüyüm ve balkan şampiyonuyum bu sporlar da yedinci dana kadar gidebilirsin. Bir dan almak iki yıl sürüyor.
Spordan para kazanılıyor mu?
Demir: Eğer başarın varsa kazanabilirsin aksi takdirde kazanamasın. Çok şükür ben kazanarak kendi salonumu açtım ve hayatımı idame ettirebiliyorum. Şu dönem de hiç bilmeyenlerin parası var bu işi yapıyor, bilenlerin parası yok bu işi yapamıyorlar.

FACEBOOK YORUMLARI